karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 24.04.2020
Listnáče : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Crataegus
Roste v Čechách, na Slovensku, Albánii a bývalé Jugoslávii v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 7m. Větve jsou řídce trnité, plstnaté a trny jsou dlouhé 0,5 - 1cm. Listy jsou 3úhlé až vejčité, peřenoklané až peřenodílné s 5 - 11ti ostře pilovitými tupými nebo špičatými laloky, zelené, dlouhé 3 - 9cm, spodní strana světlejší a plstnatá až ochlupená. Květenstvím je 10 - 15tikvětý plstnatý chocholík, vlastní květy mají průměr 1,5 - 2cm a při odkvětu jsou růžové. Plody jsou lesklé, černé, průměru 0,8 - 1,2cm a obsahují 4 - 5 peciček.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: C. carpathica, C. melanocarpa var. polyphylla, Mespilus nigra
Rodové jméno pochází z řeckého slova kratos = síla nebo krataigos = silný, pevný nebo houževnatý. Roste v Evropě, Asii a Severní Americe v podobě malého, zpravidla trnitého, bohatě větveného stromu nebo keře. Dorůstá výšky 5 - 15m. Vytváří palisty. Listy jsou střídavé, jednoduché, celokrajné až peřenosečné a řapíkaté. Kvete drobnými oboupohlavnými 5tičetnými květy v chocholících nebo samostatně, vlastní květy jsou bílé, narůžovělé či načervenalé, češule je pohárkovitá nebo zvonkovitá, kališní lístky jsou celokrajné nebo zubaté, korunní lístky jsou kulaté a mají 5 - 25 tyčinek. Plodem je malá kulovitá až eliptická červená malvice s 1 - 5ti jednosemennými pecičkami. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje mu plné slunce a nemá specifické nároky na půdu. Je mrazuvzdorný.
Množí se semeny, které musí projít stratifikací.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: