zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 118x

poslední revize 13.01.2014

Keře : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Cotoneaster

Cotoneaster simonsii (Skalník Simonsův)

Roste v Indii a Bhútánu v podobě opadavého nebo poloopadavého keře. Dorůstá výšky 1,5 - 4m. Větve jsou vzpřímené, šedohnědé, v mládí žlutě ochlupené. Listy jsou papírovité, okrouhlé až široce eliptické či obvejčité, špičaté, báze tupá nebo klínovitá, horní strana zelená až tmavězelená, lesklá, řídce ochlupená, žilnatinu tvoří 4 - 5 párů žilek, spodní strana je bledězelená, řapíky jsou dlouhé 2 - 5mm, celková délka je 1,5 - 3,3cm a šířka 1,3 - 2,4cm. Květenství je 2 - 6tičetné. Květy mají 2 - 6mm stopky, včetně češule délku 5 - 7mm, češuli pohárkovitou, ochlupenou, okvětní lístky dlouze špičaté, korunu otevřenou, okvětní lístky tmavěčervené s bílým okrajem. Plody jsou válcovité nebo obvejčité, oranžové až oranžovočervené, lesklé, holé, velké 0,8 - 1,2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: C. acuminatus var. simonsii, C. acuminatus var. symonsii, C. montanus, C. nepalensis, C. nevadensis, C. simmondsii, C. symondsii

Popis rodu Cotoneaster

cenikceny již od 123,20 Kč s DPH

Rodové jméno pochází z latinského cotoneum = kdoule a aster = podobný. Roste v mírném pásu Eurasie v podobě stálezeleného nebo opadavého keře (i nízkého stormu) a často mají plazivý charakter. Vytváří dlouhé dřevnatějící pruty s malými vejčitými zelenými listy. Plodem je malá kulatá zpravidla červená malvice. Nejznámějším druhem je C. dammeri a C. horizontalis. Existují vnitrodruhové taxony:

Skalníky jak již název napovídá se nejčastěji používají jako půlkulaté keře do skalek, dále na pokrytí svahů nebo okrajů chodníků. Nemají specifické nároky na pěstování. Vyhovuje jim standardní sušší zahradní zemina (ideálně bohatá na živiny), plné slunce nebo i polostín.

Množí se řízky nebo semeny, které musí projí stratifikací.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Rosaceae (Růžovité)

Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek