karta rostliny zobrazena tento rok 399x
Koření : Magnoliopsida / Apiales / Apiaceae / Coriandrum
Roste v jižní Evropě, severní Africe, Severní Americe a jihozápadní Asii jako jednoletka a pochází asi z východního Středozemí. Dorůstá výšky až 0,4 - 0,7 (i 1)m a šířky 20cm. Lodyha je větvená. Listy jsou několikanásobně zpeřené, převážně čárkovité, zubaté, ale díky jejich vysoké variabilitě i širší. Vydávají nepříjemný zápach. Kvete v deštníkovém okolíku složeném z (3 -) 5 - 6ti okolíčků s bílými narůžovělými květy, kališní zuby jsou nestejné, korunní lístky jsou růžovobílé, vnější větší s 2ma laloky. Plodem je kulovitá 2nažka délky 4mm s málo zřetelnými žebry. Semena se používají jako koření. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu plné slunce a lehčí propustná půda.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 7 - 12
Synonyma: Bifora loureiroi, Coriandropsis syriaca, C. globosum, C. majus, C. sativum subsp. asiaticum, C. sativum subsp. indicum, C. sativum subsp. vavilovii, C. sativum var. afghanicum, C. sativum var. africanum, C. sativum var. anatolicum, C. sativum var. arabicum, C. sativum var. asiaticum, C. sativum var. indicum, C. sativum var. microcarpum, C. sativum var. pygmaeum, C. sativum var. vavilovii, Selinum coriandrum
Roste v západním Středozemí jako jednoletka. Kořen je ztlustlý. Lodyžní listy mají čárkovité úkrojky a s výškou jsou více přisedlé. Květenstvím je okolík z mnoha drobných bílých květů. Nejznámějším druhem je C. sativum.
Vyhovuje mu lehká dobře propustná půda bohatá na živiny a plné slunce.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje na 400 rodů a více než 3000 druhů v podobě bylin. Rostliny vydávají aromatickou vůni, mají dutý stonek a kvetou v okolíku žlutými, bílými nebo zelenobílými drobnými kvítky s 5ti okvětními lístky. V této čeledi se najde hodně léčivých bylin nebo koření a rovněž tak jedů.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: