karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 28.01.2021
Užitkové / Technické : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Corchorus
Roste v Pakistánu, Indii, Srí Lance, Bangladéši, Barmě, Malajsii, Indočíně, Austrálii, tropické Africe a střední Americe v podobě vzpřímené jednoletky. Dorůstá výšky (10 -) 20 - 60cm. Stonek i větve jsou růžovofialové. Palisty jsou růžovofialovozelené a dlouhé 5 - 7mm. Listy jsou kopinaté až vejčité, pilovité, dlouhé 2 - 9,5cm, báze asymetrická až zašpičatělá, řapíky růžovofialové, dlouhé 0,5 - 3 (i 4)cm. Květenství je 2 (i 3)četné, vlastní květy jsou žluté, průměru 1cm, mají 2mm stopku, listeny růžovofialové, dlouhé 4 - 6mm, kališní lístky úzce podlouhlé, dlouhé 4mm, korunní lístky jsou obvejčité, dlouhé 3,5 - 5mm, široké 3mm, na bázi ochlupené. Plodem je samostatná nebo párovitá tobolka se 3mi křídly, dlouhá (1 -) 1,5 - 2,5cm, široká 4 - 6mm a obsahuje hnědočerná semena.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: C. acutangulus
Pocházejí z tropů a subtropů celého světa. Jedná se většinou o jednoletky dorůstající výšky 2 - 4m na téměř nevětvené vláknité lodyze. Střídavé listy jsou jednoduché, vejčitěkopinatého tvaru se špičkou délky 5 - 15cm. Kvete menšími žlutými květy průměru 2 - 3cm s 5ti okvětními lístky. Plodem je mnohosemenná tobolka. Vlákna ze stonku se používají v textilním průmyslu.
Vyhovuje mu teplo.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: