karta rostliny zobrazena tento rok 1017x
poslední revize 19.12.2021
Sukulenty : Magnoliopsida / Caryophyllales / Aizoaceae / Conophytum
Roste v JAR v trsech o šířce 20 - 25 (i 30)cm. Má zploštělé zelené až šedozelené srdčité tělo o průměru 2,5cm a dorůstá výšky (1 -) 5 (i 7)cm. Kvete žlutými (i bílými) květy o průměru 3cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu skalnatá místa, snáší v létě sucho i plné slunce.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: C. absimile, C. aequale, C. albescens, C. ampliatum, C. amplum, C. andausanum, C. angustum, C. anomalum, C. apiatum, C. apiculatum, C. approximatum, C. asperulum, C. auctum, C. auctum f. approximatum, C. australe, C. barkerae, C. brevisectum, C. cauliferum, C. christiansenianum, C. citrinum, C. compressum, C. conradii, C. convexum, C. cordatum, C. coriaceum, C. crassum, C. curtum, C. dennisii, C. difforme, C. dilatatum, C. dissimile, C. distans, C. divaricatum, C. diversum, C. dolomiticum, C. ecarinatum, C. elishae, C. excisum, C. exsertum, C. gonapense, C. gonapense var. numeesicum, C. inclusum, C. incurvum, C. indefinitum, C. insigne, C. klipbokbergense, C. lacteum, C. largum, C. lavisianum, C. laxipetalum, C. lekkersingense, C. leucanthum, C. linearilucidum, C. markoetterae, C. meyerae, C. muscosipapillatum, C. nelianum, C. nutaboiense, C. obtusum, C. ovatum, C. parvulum, C. philipii, C. piriforme, C. plenum, C. pluriforme, C. pole-evansii, C. proximum, C. recisum, C. simile, C. simplum, C. sitzlerianum, C. smithersii, C. sororium, C. springbokense, C. strictum, C. stylosum, C. subacutum, C. subcylindricum, C. subtenue, C. supremum, C. tectum, C. tumidum, C. umdausense, C. variabile, C. vlakmynense, Derenbergia apiata, Derenbergia biloba, Derenbergia caulifera, Derenbergia elishae
Pochází ze jižní a západní části jižní Afriky. Jsou to malé sukulenty rostoucí většinou ve skupinách. Párové listy bývají srostlé a řadíme je tak do skupiny tzv. Živých kamenů, kam patří spolu s rodem Lithops.
Letní teploty v našich zeměpisných šířkách C. vyhovují. Důležité je také umístění v dobře větrané místnosti a dostatek světla, ne však přímého slunečního. Přezimujte je při teplotách 13 - 14°C a za nízké vlhkosti bez zálivky. I v době léta zalévejte pouze mírně, vždy až při zcela vyschnutém substrátu, aby nedocházelo k zahnívání kořenů. Také interval hnojení je delší než je obvykle u sukulentů doporučováno. Pouze 1x měsíčně. Přesazujte po 2 - 3 letech do malých širších mělkých květšináčů s dobrou drenáží z písku. Jako složení substrátu se doporučuje poměr 1:1 listovky standardní zeminy nebo substrát prodávaný pro sukulenty. Pro pravděpodobné narušení kořenů nezalévejte 14 dní, aby se případné ranky stačily zacelit a nedošlo k zahnívání.
Množíme je řízky mladých listů. Používejte ostrý nůž, aby řez byl rovný a čistý. Řez se zasype práškem fytohormonu a nechá se 2 dny zaschnout. Poté řízek položíte na substrát, jen mírně zahrnete a začnete zalévat po 3 týdnech, kdy by se již měly vyvinout malé kořínky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: