karta rostliny zobrazena tento rok 96x
poslední revize 21.01.2019
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Jurinea
Roste v Německu, České Republice, Bělorusku, Ukrajině, Kavkaze, Turkistánu, západní Sibiři a Altaji. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (20 -) 25 - 50 (i 60)cm. Lodyha je spíše nevětvená, naopak je plstnatá. Listy mají celkově vejčitý tvar, ale jsou hluboce peřenosečné s čárkovitými úkrojky širokými pouze 1 - 3mm. Kvete červenofialovými květy v úborech o průměru 1,5 - 3cm, zákrovní listeny jsou přitisklé nebo odstávající a špičky nejsou vyhnuté ven. Plodem je hladká nebo asymetricky hrbolkatá nažka s nepatrnou korunkou a s chmýrem. Patří mezi chráněné druhy C1.
Vyhovují mu písčité duny, borové lesy nebo vřesoviště.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Acarna cyanoides, Carduus cyanoides, Carduus cyanoides var. cyanoides, Carduus cyanoides var. monoclonus, Carduus mollis, Cirsium cyanoides, Cirsium tomentosum, Cnicus cyanoides, J. centauroides, J. charcoviensis, J. cyanoides subsp. cyanoides, J. monoclona, J. pollichii, J. pseudocyanoides, J. tomentosa, Serratula alata, Serratula cyanoides, Serratula pollichii, Tulakenia cyanoides
Roste v Evropě a Asii jako trvalka. Některé druhy mohou u báze i dřevnatět. Listy jsou peřenodílné nebo peřenoklané. Kvete v úborech nebo chocholíku složeném z mnoha drobných kvítků zpravidla růžovofialové nebo fialové barvy. Plodem je nažka s chmýrem.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: