karta rostliny zobrazena tento rok 900x
Bodláky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Cirsium
Pochází z Euroasie. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (0,2 -) 0,4 - 0,8 (i 1,3)m. Lodyha se na vrcholu bohatě větví a není křídlatá. V přízemí vytváří listovou růžici, listy ale vyrůstají i ve spodní části rostliny, jsou peřenosečné až peřenolaločné, celkově kopinaté, na krajích ostře zubaté malými ostny a na bázi jsou sbíhavé v délce 1 - 2cm. Kvete do laty uspořádanými úbory o průměru (1 -) 1,4 - 2 (i 2,5)cm, délky 0,8 - 1,5cm s růžovofialovými květy. Plodem je hnědá nažka délky 3,5 - 4,5mm s chmýrem délky 1,5 - 3,2cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu okraje silnic a polí, navážky, vlhké louky, kamenité stráně, rumiště atp. Řadíme jej mezi plevel, kterého se jen obtížně zbavujete.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Breea arvensis, Breea dioica, Breea ochrolepidia, Breea praealta, Carduus arvensis, Carduus haemorrhoidalis, Carduus neglectus, Carduus serratuloides, Carduus setosus, Cephalonoplos arvense, Cephalonoplos arvensis, Cephalonoplos ochrolepidium, C. albicans, C. argenteum, C. arvense f. albiflorum, C. arvense f. incanum, C. arvense f. rubricaule, C. arvense subsp. incanum, C. arvense subsp. setosum, C. arvense subsp. vestitum, C. arvense var. argenteum, C. arvense var. horridum, C. arvense var. incanum, C. arvense var. integrifolium, C. arvense var. mite, C. arvense var. vestitum, C. dioicum, C. halophilum, C. horridum, C. incanum, C. macrostylon, C. mutatum, C. neglectum, C. ochrolepidium, C. praealtum, C. ruthenicum, C. setosum var. mite, C. sordidum, C. stocksii, C. x celakovskianum, Cnicus arvensis, Cnicus arvensis f. albiflorus, Cnicus lanatus, Cnicus macrostylus, Cnicus neglectus, Cynara repens, Serratula incana, Serratula setosa
Pocházíz z Euroasie a severní Afriky. Pouze 3 druhy pocházejí ze Severní Ameriky. Barva květu je obvykle fialová, růžová, žlutá nebo bílá a jsou umístěny na konci větví. Listy nebo i stonky jsou opatřeny trny. Kvete v podobě úboru (rod Carduus má úbory kulovité, Cirsium válcovité na vrcholu zúžené). Po dozrání jsou semena (nažky) obdařeny zpeřeným chmířím/chmýrem, díky kterému je vítr roznese do širokého okolí.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: