karta rostliny zobrazena tento rok 96x
Tropické keře : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Cienfuegosia
Roste v Somálsku, Etiopii, Jemenu a Ománu v podobě keře nebo polokeře. Dorůstá výšky 1m. Stonky jsou tečkované a mohou být ochlupené. Palisty jsou šídlovité a dlouhé 1 - 4mm. Listy jsou střídavé, ledvinité až klínovitě obvejčité, mohou být až 3sečné, vroubkované až zubaté, občas zvlněné, dlouhé 0,5 - 5cm, široké 0,5 - 6cm, řapíky jsou drsné a dlouhé 0,5 - 7cm. Kvete samostatnými nebo párovými úžlabními květy na 0,3 - 6 (i 7)cm stopce, listenů bývá 9, jsou šídlovité, dlouhé 1 - 2 (i 5)mm, kalich je dlouhý 0,6 - 1,2cm, s 5ti zuby, může být ochlupený, zpravidla 2lalůočný, korunní lístky jsou bledě žluté s tmavě červeným až hnědě červeným středem a dlouhé 1,5 - 3cm. Plodem je eliptická až kulovitá zpravidla ochlupená 3 - 4pouzdrá řídce ochlupená tečkovaná tobolka délky (1 -) 1,2 - 1,5 (i 3)cm, šířky 0,7 - 1cm a obsahuje ochlupená semena délky 4 - 5mm.
Vyhovují ji kamenitá místa a příležitostná koryta toků.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: C. chiarugii, C. hearnii, C. somaliana, Hibiscus welshii
Roste v Africe, Arabském poloostrově, Madagaskaru, Jižní, střední i Severní Americe jako trvalka, polokeř nebo keř. Kmínky jsou poléhavé, vystoupavé nebo vzpřímené, mohou být ochlupené a zpravidla hranaté. Vytváří palisty. Listy mohou být laločnaté, celokrajné nebo až hrubě pilovité a řapíkaté. Kvete samostatnými nebo párovými úžlabními květy, listence jsou malé, šídlovité, čárkovité nebo lopatkovité, délky kalicha, kalich je hluboce 5tilaločný, může být ochlupený, laloky zašpičatělé až zakulacené s hrotem, korunních lístků je 5, jsou žluté až prakticky bílé, růžové nebo růžově fialové s tmavší skvrnou na bázi a žláznatě tečkované. Plodem je tobolka s křehkými suchými stěnami a obsahuje ochlupená obkuželovitá semena.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: