karta rostliny zobrazena tento rok 199x
Jednoletky / Letničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Tolpis
Pochází z jižní Evropy a středozemí jako jednoletka, byla ale zavlečena i jinam, např. do Kalifornie a Nového Jižního Walesu. Dorůstá výšky 10 - 60 (i 90)cm. Lodyha je přímá, může být větvená, povrch má jemně řídce ochlupený a větve zpravidla převyšují stonek. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou krátce řapíkaté a peřenodílné nebo hrubě zubaté, obrysem dlouhé až 11cm, lodyžní listy jsou celokrajné, kopinaté až čárkovité a vytváří jich (2 -) 3 - 7ks. Kvete žlutými pouze jazykovitými květy s hnědým středem a s 5ti zoubky v úboru o průměru (1 -) 1,5 (i 3)cm, nejhořejší listeny pod zákrovem a vnější zákrovní listeny čárkovité, zakřivené a nepřitisklé. Plodem je nažka délky 1,5 - 1,9mm s chmýrem délky 4 - 5mm. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovují ji suché trávníky, okraje cest a lesů, křoviny, atp. v písčité suché půdě.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Cichorium barbatum, Crepis baetica, Crepis barbata, Crepis pallida, Drepania barbata, Drepania falcata, Drepania pallida, Drepania umbellata, T. barbata subsp. umbellata, T. barbata var. macrantha, T. microcephala, T. umbellata, T. umbellata var. minor
Hodně druhů roste pouze na Kanárských ostrovech. Kvete v úboru žlutými květy. Plodem je nažka. Nejznámějším druhem je T. barbata.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: