karta rostliny zobrazena tento rok 35x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Melanoseris
Roste v Íránu, Afganistánu, Pákistánu, Indii, Nepálu, Bhútánu a Číně. Dorůstá výšky 20 - 50cm. Stonek je vzpřímený až vystoupavý a od báze větvený. Spodní listy jsou peřeně laločnaté, zubaté, dlouhé 5 - 15 (i 20)cm, vrcholový lalok vejčitě srdčitý, špičatý, dlouhý 1,5 - 3cm, široký 1,5 - 2cm a řapíky jsou dlouhé 4 - 15cm. Květenstvím je zvonkovitý 13 - 15tikvětý úbor v latě, zákrov je 3řadý, má 12 - 15 zelených až černých zašpičatělých zákrovních lístků, vnější jsou vejčitě kopinaté, dlouhé 2 - 4mm, široké 1 - 1,5mm, střední jsou kopinaté, dlouhé 5 - 7mm, široké 1 - 1,2mm, vnitřní jsou úzce podlouhlé, dlouhé 1,1 - 1,3cm, široké 1 - 1,2mm a okvětní lístky jsou modré až růžově fialové. Plodem je téměř černá úzce eliptická 5tižeberná nažka délky 5,5mm, šířky 1mm a s chmýrem délky 6 - 7mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Cephalorrhynchus albiflorus, Cephalorrhynchus macrorhizus, Cephalorrhynchus saxatilis, Cicerbita duthieana, Cicerbita laevigata, Cicerbita macrorhiza, Cicerbita macrorhiza var. macrorhiza, Cicerbita macrorhiza var. saxatilis, Lactuca hoffmeisteri, Lactuca laevigata var. saxatilis, Lactuca macrorhiza, M. saxatilis, Mulgedium laevigatum, Mulgedium macrorhizum, Prenanthes laevigata
Roste od Íránu po Čínu, Indočínu a Jávu. Květenstvím je úbor. Plodem je nažka.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: