karta rostliny zobrazena tento rok 22x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Chrysanthemum
Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: C. arcticum var. yezoense, C. gmelinii, C. hakusanense, C. hwangshanense, C. leiophyllum, C. lucidum, C. maximoviczianum var. dissectum, C. naktongense var. dissectum, C. sibiricum, C. sibiricum var. aristato-mucronatum, C. weyrichii var. littorale, C. zawadskii subsp. lucidum, C. zawadskii subsp. naktongense, C. zawadskii subsp. yezoense, C. zawadskii var. leiophyllum, Dendranthema littorale, Dendranthema weyrichii, Dendranthema zawadskii, Dendranthema zawadskii subsp. peleiolepis, Dendranthema zawadskii var. latiloba, Leucanthemum weyrichii, Pyrethrum zawadskii, Tanacetum gmelini
Roste v Asii a severovýchodní Evropě v podobě jednoletky, trvalky nebo keře. Listy jsou střídavé, asymetricky laločnaté až peřenodílné, mohou být zubaté a mírně ztlustlé. Květenstvím je terminální úbor, který může být seskupený v chudé chocholičnaté latě, zákrov je víceřadý, zpravidla 1/2kulatý, lůžko klenuté až kuželovité, terč bývá žlutý, trubkovité květy oboupohlavné, jazykovité zpravidla samičí v barvách bílé nebo žluté (i růžové nebo růžovofialové). Plodem je asymetrická prakticky válcovitá mírně 5 - 8mižeberná nažka.
Potřebuje stále vlhký substrát, světlé vzdušné a chladnější místo. Lze ji pěstovat jak volně v zemině, tak v hrnku či květináči (pouze než odkvete).
Množíme řízky (březen/duben) nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: