zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 196x

poslední revize 18.11.2012

Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Ajania

Ajania variifolia

Roste v Číně, Koreji a Rusku v podobě polokeře. Dorůstá výšky 25 - 30 (i 60)cm. Stonek se větví ve spodní části. Větve jsou hustě porostlé listy seskupenými na jejich koncích. Květonostné větve jsou řídce hedávbité až lysé. Listy ve střední výšce mají 1 - 2cm řapíky, vejčitou čepel, spodní stranu šedobílou hustě ochlupenou, vrchní zelenou, tvar 3 - 5x peřenosečný s čárkovitými úkrojky, délku 2 - 3cm a šířku 1,5 - 2,5cm. Kvete žlutými květy v úboru. Plodem je 1,8 - 2,2mm nažka.

Vyhovují ji skalní pukliny, dostatek vody, polostín a chudá dobře propustná půda.

Množí se semeny nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. manchurica, A. manshurica, Chrysanthemum manshuricum, Chrysanthemum variifolium, Chrysanthemum variifolium var. ramosum, Dendranthema variifolium, Phaeostigma variifolium

Popis rodu Ajania

Roste v Číně, Japonsku, Rusku, Mongolsku, Koreji, Afganistánu a v severní Indii. Rodové jméno pochází od ruského přístavního města Ayan. Rostou v podobě trvalky bylyny nebo jako polokeř. Pod zemí mají bohatě větvený oddenek. Povrch bývá přitiskle ochlupený. Stonek je tuhý, větví se zpravidla pouze při bázi. Listy jsou střídavé, tupě zpeřené nebo dlanité, mají většinou pilovitý okraj a spodní strana bývá bíle ochlupená. Kvete v malých žlutých úborech oboupohlavními květy na koncích větví samostatně nebo v chocholíku či latě bez paprskovitých květů. Plodem je nažka bez chmýru.

Množí se semeny, dělením oddenků nebo řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek