karta rostliny zobrazena tento rok 469x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Dendranthema
Roste na Urale, v severním a středním rusku v podobě trvalky. Při bází mírně dřevnatí. Pod zemí vytváří oddenek. Větve dorůstají délky 15 - 60cm a jsou bohatě olistěné. Vlastní listy jsou huště žláznatě tečkované a řídce přitiskle ochlupené nebo holé. Přízemní listy jsou 1 - 2x peřenosečné s celokrajným nebo zubatým okrajem, celkově dlouhé 1 - 3,5cm, široké 1 - 4cm. Řapík má délku 3 - 8cm a je úzce křídlatý. Kvete v úborech o průměru až 6cm v samostatných bílých nebo nafialovělých květech nebo 2 - 5tičetných vrcholících.
Vyhovují ji vápencové stráně na plném slunci, skalní pukliny, atp.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Chrysanthemum arcticum subsp. yezoense, Chrysanthemum arcticum var. yezoense, Chrysanthemum gmelinii, Chrysanthemum hakusanense, Chrysanthemum hwangshanense, Chrysanthemum leiophyllum, Chrysanthemum littorale, Chrysanthemum lucidum, Chrysanthemum maximoviczianum var. dissectum, Chrysanthemum naktongense var. dissectum, Chrysanthemum sibiricum, Chrysanthemum sibiricum var. aristato-mucronatum, Chrysanthemum weyrichii, Chrysanthemum weyrichii var. littorale, Chrysanthemum zawadskii, Chrysanthemum zawadskii subsp. lucidum, Chrysanthemum zawadskii subsp. naktongense, Chrysanthemum zawadskii subsp. yezoense, D. littorale, D. weyrichii, D. zawadskii subsp. peleiolepis, D. zawadskii var. latiloba, Leucanthemum weyrichii, Pyrethrum zawadskii, Tanacetum gmelini
Existuje kolem 40ti druhů a nespočetné množství kultivarů. Pochází z Asie a severovýchodní Evropy. Nejvíce druhů pochází z Číny. Rostou v podobě polokeřů nebo trvalek. Bývají obvykle ochlupené. Listy jsou střídavé, zpeřeně nebo dlanitě dělené, s pilovitým okrajem, vzácně celistvé. Kvete v úborech na koncích větví samostatnými květy nebo v chocholičnatých květenstvích.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: