karta rostliny zobrazena tento rok 45x
poslední revize 12.11.2013
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Brachanthemum
Roste v západní Sibiři, Mongolsku a jižním Rusku v podobě polokeře. Dorůstá výšky 5 - 20cm. Povrch je jemně našedlě přitiskle plstnatý. Vytváří mnoho kmínků s vystoupavou nebo vzpřímenou dřevnatou bází. Větvené jsou v horní části. Listy jsou jemně plstnaté, šedozelené, tečkovitě žláznaté, dlouze řapíkaté, dlouhé do 1,5 - 2cm, široké 1,5cm, dlanitě 3dílné s čárkovitě šídlovitými laloky. Někdy jsou zpeřeně 4 - 5tidílné. Koncové listy jsou celistvé, čárkovité. Kvete žlutobílými květy v úborech po 1 - 20ks v chocholících. Plodem je 1,8 - 2,2mm nažka.
Vyhovují ji sklaní pukliny, nízká zálivka, chudá dobře propustná půda, plné slunce a suchý zimní režim.
Množí se semeny nebo řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Chrysanthemum fruticulosum
Existuje asi 8 druhů. Pochází ze střední Asie. Rostou v podobě menších polokeřů. Mohou být poléhavé, ochlupené, s dřevnatou bází. Listy jsou střídavé, zpeřené nebo dlanitě dělené. Kvete v úborrech v samostatných květech nebo v chocholících. Květy jsou bohaté, oboupohlavné, trubkovité. Korunní lístky jsou žluté nebo bílé. Plodem je holá nažka.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: