karta rostliny zobrazena tento rok 120x
poslední revize 21.02.2022
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Chrysanthemum
Roste na Kanárských ostrovech v podobě polokeře v kulovitém habitu. Dorůstá výšky 0,4 - 1m. Větve jsou na bázi silně větvené. Listy jsou bohaté, střídavé, obrysem vejčité, eliptické, 1 - 2x peřenosečné, modrošedé, dlouhé 10 - 12cm, široké 4 - 6cm, hlavní úkrojky mají 2 - 10 párů, jsou kožovité, mírně ztlustlé, úze obvejčité, široké 0,5 - 2,5mm a řapíky jsou úzce křídlaté a dlouhé. Květenstvím je samostatný úbor, zákrov má průměr i více než 2cm, zákrovní listeny jsou ve 3 řadách, mají blanitý okraj, okvětní lístky jsou bílé, dlouhé do 1,5cm, široké 5mm, terčové jsou žluté, bohaté a dlouhé do 4mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje plné slunce (vydrží i v polostínu), teplo a čerstvý vzduch. Substrát by neměl nikdy zcela proschnout. Přezimuje v chladu při minimální teplotě 5°C. Na jaře se provádí silné seříznutí.
Množí se na konci léta vrcholovými řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 9
Roste v Asii a severovýchodní Evropě v podobě jednoletky, trvalky nebo keře. Listy jsou střídavé, asymetricky laločnaté až peřenodílné, mohou být zubaté a mírně ztlustlé. Květenstvím je terminální úbor, který může být seskupený v chudé chocholičnaté latě, zákrov je víceřadý, zpravidla 1/2kulatý, lůžko klenuté až kuželovité, terč bývá žlutý, trubkovité květy oboupohlavné, jazykovité zpravidla samičí v barvách bílé nebo žluté (i růžové nebo růžovofialové). Plodem je asymetrická prakticky válcovitá mírně 5 - 8mižeberná nažka.
Potřebuje stále vlhký substrát, světlé vzdušné a chladnější místo. Lze ji pěstovat jak volně v zemině, tak v hrnku či květináči (pouze než odkvete).
Množíme řízky (březen/duben) nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: