karta rostliny zobrazena tento rok 192x
Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae
Roste na Madagaskaru a Komorských ostrovech v podobě jednodomé 1kmenné až trsnaté palmy bez výskytu trnů. Listy jsou zpeřené. Květenství je úžlabní a vlastní květy jsou žluté. Nejznámějším druhem je Ch. lutescens.
Vyžaduje min. teplotu 16°C, plné slunce a dobře propustnou vlhkou půdu bohatou na živiny.
Množí se semeny.
Roste v podobě palmy se svazčitými kmínky. Kmínky mají výšku do 9m a šířku 13cm. Listy jsou vystoupavé, pochvy modrozelené, zpeřené, tvořené 24 - 60ti páry lístků.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste na Madagaskaru v (1 -) 6 - 10tičetných trsech. Dorůstá výšky 2 - 5 (i 15)m při průměru kmene 10 - 15cm. Kmínky jsou nažloutlé, kroužkované a pokryté šedými zbytky pochev listů, které se překrývají. Listy jsou obloukovité, pochvy hladké, červenohnědě skvrnité, ojíněné, řapíky s vřetenem nažloutlé, zpeřené, tvořené 40 - 60ti páry lístků, vlastní lístky jsou úzce kopinaté, dlouhé do 60cm a široké 2 - 2,5cm. Květenství je úžlabní, bohatě větvená, žlutá, dlouhá 30cm, samčí květy mají 3kališní lístky, 3 korunní, samičí květy mají průměr 3mm, 3 kališní lístky a 3 korunní. Plody jsou vejčité, tmavěžluté, později černé a dlouhé (1 -) 1,5 (i 2)cm.
Má ráda dostatek světla, ne však přímého slunce. Vhodné je např. stínění záclonou. Teplotně patří k náročnějším roslinám. Ideální je rozmezí 25 - 28°C, v zimě min. 17 - 18°C. Pokud je umístěna blízko topení, je nutné pravidelné denní rosení. Potřebuje výživný propustný substrát, nejlépe rašelinový. Ten doplníte listovkou, drnovkou a pískem. Dále by měl být stále vlhký, ne však přemokřený. Hnojíme 2x měsíčně vícesložkovým tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Protože palmy obecně špatně snášejí přesazování a vlastně jakoukoliv manipulaci, přesazujeme až když kořeny začnou vyčnívat z květináče.
Množí se semeny, které klíčí po 30 - 40ti dnech v prohřátém substrátu.
kvete v měsících: 123456789101112
klimatická USDA zóna: 10 - 12
Synonyma: Areca lutescens
Roste na Madagaskaru v trsech. Kmínka mají výšku do 10m a průměr 15cm. Listy jsou dlouhé až 3m, zpeřené, tvořené až 100 páry lístků. Existuje vnitrodruhový taxon:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Areca madagascariensis
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den. Může to být reakce na změnu místa. Zvláště když se převážela za těchto teplot. Palmy obecně špatně snášejí změnu místa, stačí třeba jen pootočení květináče, natož takovýto radikální čin. Usychání listů může být také paradoxně reakce na příliš velikou zálivku. Takže zalévat s rozumem, pokud jste ji po zakoupení nepřesadil, tak přesadit (zkuste koupit substrát přímo pro palmy) a mějte trpělivost, než se srovná.
Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu. Dostala jsem Chrysalidocarpus lutescens a po 3 týdnech mi úplně usychají listy i když ji zalévám,čím to je? Zlévám málo,nebo je nějak nemocná?Mám strach jestli při převozu domů neutrpěla,byly zrovna ty veklé zimy,ale to by asi usychala dříve,ne? Děkuji za radu Naďa
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda není chrysolidocarpus jedovatý nebo jinak škodlivý pro andulky. V obchodě, kde jsem ho kupovala, mi prodavačka řekla že to neví, ale asi že ne. Tak nevím jestli mám nechat andulku ho ozobávat, zatím si zobla jen jednou, ale vypadalo, že jí moc chutná. Moc děkuji za odpověď
Dobrý den. Mám doma chrysalidocarpus, koupila jsem si ho minulé jaro. celou dobu rostlinka držela jen asi dva listy ktere byly příliž blízko topení byly uschlé. před dvěma mesíci jsem se přestěhovala.Rostlina stojí na světlém místě.Je zde sušší vzduch takže každý den rosím. Ale během těch dvou měsíců me 3/4 kytky odešlo. konečky listů začnou hnědnout. tváří se uschle..rostlina začala i padat. Myslela jsem že jsem ji přelila. tak jsem to zkontrolovala..zemina byla vic sušší než vlhka..navíc mi rostlina nechce vůbec brát vodu. když ji zaliji voda se drží v misce třeba 3 dny. když ji nezalívám listy hnednou pomalu ale hnědnou. když ji porosim zhnědnou za jednu noc. už nevím co s tím prosím poraďte
Dobrý den. Mám doma chrysalidocarpus, koupila jsem ho před Vánoci a byl v dobrém stavu. Po chvíli mi začali schnout konce listu do hněda a pak celé trsy listů, ty jsou suché, ale zelené. Kytku rosím několikrát denně a myslím, že i dostatečně zalévám. Poraďte prosím co s ní. Děkuji
Vhodné stanoviště pro pěstování chrysalidocarpusu lutescens Rostlina vyžaduje světlé stanoviště v bytě, ne však přímé sluneční světlo. Chrysalidocarpus lutescens - teplota Rostliny vyžadují teplotu 25 – 28 °C. V zimě by teplota při pěstování chrysalidocarpusu neměla klesnout pod 18°C. Chrysalidocarpus lutescens - substrát Chrysalidocarpus lutescens vyžaduje propustný živný substrát s větším podílem rašeliny. Vhodný pěstební substrát pro pěstování této palmy, se skládá z rašeliny, listovky, drnovky a písku. Chrysalidocarpus lutescens - zálivka Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku, nesnášejí však přemokřený substrát. Chrysalidocarpus lutescens - hnojení Chrysalidocarpus lutescens hnojíme 2 x měsíčně vícesložkovým hnojivem pro pokojové rostliny. Chrysalidocarpus lutescens - přesazování Rostliny přesazujeme, pokud kořeny vyčnívají z květináče. Palmy špatně snáší časté přesazování. Množení chrysalidocarpusu Tuto palmu množíme převážně semenem. Semena dva dny před výsadbou máčíme v teplé vodě (30 – 35°C). Poté semena vysazujeme do substrátu. Když jsou palmy velké 10 centimetrů, musíme je přesadit do květináče. Chrysalidocarpus lutescens - choroby a škůdci Zahnědlé špičky listů Příčinou je suchý vzduch. Během teplého počasí nezapomínejte listy pravidelně rosit. Dalšími možnými příčinami mohou také být nedostatečná zálivka, chladný vzduch či poškození. Žloutnutí listů palem Příčinou je nedostatečná zálivka. Při nedostatečné zálivce budou během letních měsíců kořeny palmy trpět suchem. Hmyz Obtíže může způsobit sviluška, puklice,vlnatka a mšice. Drobné hnědé skvrny na listech Příčinou je skvrnitost, která byla vyvolaná přelitím nebo nachlazením rostliny. Napadené listy odstraňte. Další možnou příčinou může být velmi tvrdá zálivková voda. Hnědé listy Bývá přirozené, pokud ty nejspodnější palmové listy zhnědnou a klopí se. Neodstraňujte je trháním, ale odříznutím. Při hromadném hnědnutí listů ve spojení s hnilobou je příčinou přelití.
záleží na stanovišti. pokud je na jižní straně u okna bude to častěji než pokud je daleko od okna v tmavší místnosti. obecně platí zkouška prstem: na povrchu by měla být půda suchá, strčte prst do zeminy, dejtme tomu na půl prstu a pokud tam bude vlhko, nezalévejte. nejhorší je zálivka každý den trošku. tím rostlinu zahubíte. ideální je nechat substrát trochu vyschnout, musí se do něj dostat kyslík jinak kořeny uhnijí. myslím, že dle podmínek stačí bohatě jednou týdně. záleží taky na tom, v jak velkéém je květináči a kolik má listů. čím víc listů, tím rychleji bude vodu odpařovat. obecně se většinou rostiny přelijí. sucho tolik nevadí. při suchu palmám listy žloutnou, při nadměrném mokru se na listech objeví hnědé skvrny. ze sucha se rosltina vzpamatuje, z přelití většinou ne. ideál je zalít až vyteče voda do podmisky a po cca 20 minutácgh ji vylejete. Nesmí stát dlouho nebo trvale ve vodě. není to bažinná rostina.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Před nedávnem cca měsícem,jsem koupila palmu (Chrysalidokarpus nažloutlý)Vysoká je asi metr a půl.Má dostatek světla,zalévám 2 týdně.Bohužel jsem jí musela přesadit.Myslím,že to byla potřeba,neboď kořeny vyčnívaly z květináče.Při přesazování,jsem zjistila,že jsou v substrátu nějací škůdci podobní stonožce.Pravděpodobně,jsem květinu nezbavila všech škůdců při oplachování kořenů a list po listu začíná usychat.Můžete mi prosím poradit co s tím. Děkuji za odpověď s pozdravem Hlavičková
Dobrý den. Podle popisu to nevypadá moc nadějně. Obecně palmy přesazování nemají vůbec rády, ale podle popisu to bylo vysloveně nutné. Usychání tedy může způsobit tedy kromě škůdce právě i to přesazení, což by ale nemělo mít až takhle radiální efekt. Obvykle palmy zastavují růst, což se stává třeba i při jiném natočení k slunci nebo posunutí na jiné místo. Asi bych se pokusil o přesazení ještě jednou a tentokrát důkladně vyčistil škůdce a nezbývá než doufat.