karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 13.10.2021
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Hyacinthaceae / Scilla
Pochází z tureckého pohoří Anatolie. Dorůstá výšky 5 - 15cm. V zemi vytváří cibule o průměru 1 - 2cm. Z nich obvykle vyrůstají pouze 2 listy. Kvete (1 -) 3 - 4mi modrofialovými květy o průměru 2,5 - 3cm s neostře ohraničenou bělavou skvrnou uprostřed na vzpřímené stopce v hroznu, spodní 1/4 korunních lístků je srostlá, vnitřní báze je bělavá a lístky jsou dlouhé 1,6 - 2,7cm. Plodem je tobolka. Existují vnitrodruhové taxony:
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 4 - 9
Synonyma: Chionodoxa gigantea, Chionodoxa grandiflora, Chionodoxa luciliae
Roste zejména v Africe a ve středozemí, zbytek spadá na Evropu a Asii. Pod zemí vytváří drobné vejčité až kulovité cibulky světlé barvy. Vyrůstá z nich několik čárkovitých dlouze pochvatých vzpřímených žlábkovitých listů. Na vrcholu stvolu vyrůstá hroznovité květenství z hvězdičkovitých nebo zvonkovitých stopkovitých květů (občas podepřených listeny), barva bývá modrofialová, najdou se i růžové nebo bílé, tvar je tvořený vždy malým kalíškem a 6ti úzkými protáhlými korunními lístky. Plodem je tobolka.
Vyhovuje ji vlhká dobře propustná vápenitá půda bohatá na živiny a mírný polostín.
Množí se dceřinými cibulemi (vysazujeme do hloubky 5 - 8cm) nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 70 rodů a asi 1000 druhů. Centrem diverzity je jižní Afrika, ale hodně rozšířené jsou i ve středozemí. Patří mezi trvalky a byliny. Pod zemí vytvářeji cibulky, vzácně oddenky. Listy mají podélnou žilnatinu, tvar nejčastěji čárkovitý až kopinatý, vyrůstají z cibule a může jich být 1 - noho. Květy obvykle bývají oboupohlavné, ale naleznou se i jednodomé jednopohlavné. Jsou seskupeny v hroznu nebo hlávce. Plodem je tobolka. Množí se semeny nebo častěji dceřinnými cibulkami. Mezi nejznámější zástupce patří: Hyacint, Modřenec, Mořská cibule, Ladoňka a Ladonička.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: