karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 19.08.2020
Skalničky : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Chamaerhodos
Roste na Sibiři a v Mongolsku v kobercových trsech jako trvalka s několika vzpřímenými nebo vystoupavými žláznatě ochlupenými kmínky. Dorůstá výšky 10 - 20cm. Kořen je dřevnatý, stejně jako výhony. Přízemní listy jsou 3dílné, dlouhé 1,5 - 4,5cm, postranní laloky 2sečné na 3 - 5tiklané lalůčky a centrální lalok je 3dílný se 3 - 5tiklanými lalůčky, jsou kopinaté až prakticky čárkovité, špičaté nebo tupé, hustě žláznatě ochlupené a lodyžní listy se podobají přízemním. Květenství je latnaté, bohaté, vlastní květy jsou velké, zvonkovité, kališní lístky kopinaté, zašpičatělé, hustě ochlupené, stopkatě žláznaté, korunní lístky jsou bílé až růžové, obvejčité až prakticky kulaté a dlouhé 4,5 - 6mm.
Vyhovují ji skalní pukliny, nízká zálivka, chudá dobře propustná půda, plné slunce a suchý zimní režim.
Množí se semeny nebo řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste ve podobě byliny nebo polokeře. Listy jsou střídavé, 3dílné nebo 2 - 3x rozeklané na úzké úkrojky. Květenstvím je chocholičnatý nebo latnatý vrcholík (i samostatné květy), vlastní květy jsou malé, zvonkovité, kalich vytrvalý, i s korunou 5tičetný, korunní lístky jsou min. stejně dlouhé jako kališní v barvě bílé nebo růžové. Plody jsou vejčité obalené kalichem.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.
Zdroje:
literatura: