karta rostliny zobrazena tento rok 755x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Anthemis
Pochází z pásu od jižní Moravy po severní polovinu Balkánského poloostrova a Malou Asii. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky 10 - 50 (i 60)cm. Pod zemí vytváří slabý vřetenovitý kořen. Lodyha je v horní 1/2 větvená a celá je olistěná. Listy 2x peřenosečné, úkrojky hřebenité. Kvete bílými květy se žlutým vypouklým středem. Plodem je zploštělá nažka. Patří mezi chráněné druhy C3.
Vyhovují mu úhory, okraje polí a polních cest.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Anacyclus austriacus, Anacyclus triumfetti, A. austriaca f. incrassata, A. austriaca f. latiloba, A. canescens, A. cossoniana, A. cota, A. cotiformis, A. dentata, A. dumetorum, A. hungarica, A. hyrcana, A. nigrescens, A. nigricans, A. palumbi, A. platyglossa, A. pyrenaica, A. requienii, A. retusa, A. rigescens, A. ruthenica, A. sachokiana, A. talyschensis, A. tinctoria subsp. triumfettii, A. triumfettii, A. triumfettii subsp. aligulata, A. triumfettii subsp. pyrenaica, A. woronowii, A. zangelana, Chamaemelum austriacum, Chamaemelum cota, Chamaemelum ruthenicum, Chamaemelum triumfettii, Cota aligulatae, Cota austriaca, Cota cossoniana, Cota dumetorum, Cota rigescens, Cota triumfetti, Cota woronowii
Pochází ze středozemí a jihozápadní Asie a dál po Írán jako jednoletka nebo trvalka. Listy jsou 1 - 3x zpeřené, zelené až stříbřité. Kvete po dlouhou dobu v úboru v barvě béžové nebo žluté. Plodem je nažka. Je výrazně aromatický. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje plné slunce a suchou dobře propustnou půdu.
Množí se semeny nebo dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: