karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 13.06.2016
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae / Chamaecyparis
Pochází z Tchaj-wanu. Bývá občas označována jako varieta Ch. obtusa (jako Ch. obtusa var. formosana).
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste ve východní Asii a Severní Americe v podobě stálezeleného jednodomé stromy nebo keře zpravidla pyramidálního habitu. Borka je hnědá, odlupuje se, anebo je brázditá. Větve vyrůstají v 1 rovině, mohou být kulaté i zploštělé. Listy jsou šupinovité, zpravidla 2tvaré, lícní husté, vejčité až kosočtvercovitěvejčité, postranní člunkovité, na okraji se překrývající s lícními. Samčí šištice jsou vejčité až podlouhlé, červené nebo žluté, samičí šištice samostatné, kulovité až vejčité, zelené až fialové, dřevnaté, mají 8 - 12ks šupin nesoucích 1 - 5 semen s úzkým křídlem a dozrávají 1 - 2. rokem. Nejznámějšími druhy jsou Ch. lawsoniana a Ch. pisifera.
Vyhovují mu chráněná místy s hlubokou dobře propustnou půdou. Je mrazuvzdorný, snáší chlad i vlhko.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Čeleď se dále dělí na podčeledě:
Existuje 27 - 30 rodů se 130 - 140 druhy. Rostou v podobě opadavých, poloopadavách nebo stálezelných stromů či keřů. Dorůstají výšek 1 - 116. Barva borky bývá oranžovohnědá až červenohnědá. Listy vyrůstají buď ve spirále v párech natočených vzájemě o 90° nebo křížem po 3 nebo 4. Semenné šišky jsou buď dřevité nebo kožovité (kuličky jalovce). Mezi nejznámější zástupce patří: Cypřiš, Jalovec a Zerav/Tůje.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: