karta rostliny zobrazena tento rok 26x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Centaurea
Pochází z jižní a střední Evropy, severozápadaní Afriky a jihozápadní Asie. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 10 - 40 (i 80)cm. Listy mají špičku a bázi sbíhavou s lodyhou, povrch šedě až bíle plstnatý (na horní straně olysává), přízemní kopinaté, celokrajné nebo lyrovité zpravidla s 1 úkrojkem a lodyžní jsou dlouze kopinaté. Kvete v úboru růžovofialovými květy o průměru 4 - 5cm, prostřední zákrovní listeny mají světlehnědé až stříbřitěbílé přívěsky s brvami 2x delšími než šířka hnědočerného lemu, zákrovní listy mají třásnitý okraj, jsou sbíhavé a paprskující květy modrofialové, středové fialové. Plodem je nažka. Patří mezi chráněné druhy C3. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji slunečná kamenitá místa a lesostepi.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: C. aichingeriana, C. graminifolia, C. triumfetti subsp. variegata, C. variegata var. decurrentifolia
Vývojové centrum se nachází v Malé Asii a bezprostředním okolí a dále na Pyrenejském poloostrově. Může se jednat o jednoletku, dvouletku nebo i trvalku. Zákrov mají kulovitý až válcovitý, mnohořadý, složený ze střechovitě uspořádaných listenů s různým okrajem (obvykle třásnitým), jsou základem pro určování jednotlivých druhů, barva květů může být modrá, červená, růžová, fialová, bílá anebo žlutá, korunní lístky jsou velké, zpravidla zubaté nebo dřípené a terčové květy jsou pak menší. Plodem je nažka.
Vyhovuje jim nejvíce sušší dobře propustná půda a plné slunce.
Množí se semeny nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: