karta rostliny zobrazena tento rok 11x
poslední revize 26.08.2022
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Centaurea
Pochází ze západní Evropy. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 0,3 - 1m. Listy jsou dlouhé do 25cm a jsou hluboce laločnaté. Konce středních zákrovních listenů jsou 3úhlé, mají černé krátké třásně (nejdelší na vrcholu), přívěšky černé nebo hnědočerné. Kvete růžovofialovými květy. Plodem je nažka délky 3mm s krátkým chmýrem. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: C. austriaca, C. babingtonii, C. commutata, C. debeauxii subsp. nemoralis, C. inuloides, C. jacea subsp. nigra, C. leucocephala, C. moritziana, C. nemoralis, C. nervosa, C. nigra subsp. decipiens, C. nigra subsp. nemoralis, C. nigra var. decipiens, C. nigra var. mairei, C. nigra var. nemoralis, C. nigrescens, C. nigricans, C. obscura, C. pectinata var. fuscata, C. phrygia, C. rufescens, Cyanus niger, Cyanus plumosus, Cyanus pumilus, Jacea nemoralis, Jacea nigra
Vývojové centrum se nachází v Malé Asii a bezprostředním okolí a dále na Pyrenejském poloostrově. Může se jednat o jednoletku, dvouletku nebo i trvalku. Zákrov mají kulovitý až válcovitý, mnohořadý, složený ze střechovitě uspořádaných listenů s různým okrajem (obvykle třásnitým), jsou základem pro určování jednotlivých druhů, barva květů může být modrá, červená, růžová, fialová, bílá anebo žlutá, korunní lístky jsou velké, zpravidla zubaté nebo dřípené a terčové květy jsou pak menší. Plodem je nažka.
Vyhovuje jim nejvíce sušší dobře propustná půda a plné slunce.
Množí se semeny nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: