karta rostliny zobrazena tento rok 24x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Celmisia
Pochází z jihu Nového Zélandu. Dorůstá výšky 15 - 20cm. Stonky jsou nažloutlé. Listy mají matně zelenou barvu, spodní stranu rezavě vlnatou a dorůstají délky až 10cm a šířky až 4cm. Kvete bílými květy v úborech o průměru 4,5cm.
Potřebuje velmi vlhké až bažinaté místo a polostín.
Množí se semeny nebo řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: C. petiolata var. cordatifolia, Elcismia cordatifolia
Roste na Novém Zélandu jako trvalka a 4 - 10 druhů jsou endemity Austrálie včetně Tasmánie. Rod byl popsán botanikem jménem Alexandre de Cassini v roce 1813. Listy jsou stříbrošedé, vytvářejí přízemní růžici a spodní strana bývá stříbřitě ochlupená. Kvete v samostatných úborech květy podobnými sedmikrásce se žlutým terčem. Plodem je nažka.
Vyhovuje ji prostředí kyselého suťoviště.
Množí se semeny nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: