karta rostliny zobrazena tento rok 107x
Bodláky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Carlina
Pochází z Alp střední a jižní Evropy. Patří mezi trvalky. Stonek vytváří zkrácený, poléhavý nebo vystoupavý, vysoký (1 -) 10 - (i 15)cm. Listy vytvářejí přízemní růžici o průměru kolem 20 (i 60)cm, jsou hluboce peřenosečné až peřenolaločné s 9 - 13ti párovitými úkrojky a ostnitým zakončením a spodní strana bývá ochlupená. Kvete v úboru o průměru (4 -) 4,5 - 6 (i 10)cm, okvětní lístky jsou čárkovité, mají střibrobílou barvu okolo hnědobílého středu, vnější se podobají listů, prostřední jsou kopinaté, šupinovité, vnitřní suchomázdřité a lesklé, vlastní květy jsou trubkovité, bílé či načervenalé a lůžko má silné kyjovité chlupy. Za deště se úbor zavírá. Plodem je nažka s chmýrem dvojnásobné délky nažky. Kořen se využívá v léčitelství. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu sušší louky, vřesoviny, kamenité půdy, atp. na teplém výsluní.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 5 - 9
Synonyma: C. alpina, C. cirsioides, C. officinalis, C. subacaulis, Chromatolepis acaulis
Rodové jméno je odvozené od Karla Velikého. Roste v Evropě, Africe a Asii jako dvouletka nebo trvalka, přičemž největší druhové diversity dosahuje v oblasti středozemí. Listy vytvářejí přízemní růžice a jsou trnité. Lodyhy jsou krátké. Květenstvím je úbor, může být samostatný anebo v latě. Plodem je nažka s chmýrem. Nejznámějším druhem je C. acaulis.
Vyhovuje ji plné slunce a suchá dobře propustná půda chudá na živiny.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: