karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 12.11.2020
Subtropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Carissa
Roste v Indii, Pakistánu, Myanmaru a Srí Lance v podobě stálezeleného keře. Dorůstá výška do 3,5m. Trny mají délku 2,5 - 3,5cm. Listy jsou vstřícné, eliptické, vejčité nebo kulaté, zašpičatělé, dlouhé 1,25cm, široké 0,7 - 2cm, na spodní straně ochlupené a řapíky jsou dlouhé 2,5mm. Kvete bílými až narůžovělými květy průměru 2cm na 1,25cm stopce po (2 -) 3ks, kalich má délku 2mm, laloky kopinaté, zašpičatělé a koruna má trubku délky 0,8 - 1,2cm. Plodem je eliptická až mírně kulovitá tmavě růžovofialová bobule délky 6 - 8mm s mléčným jedlým obsahem.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Roste v tropech a subtropech Afriky, Austrálie a Asie v podobě stálezeleného keře (i malého stromu). Dorůstá výšky 2 - 10m. Postranní větve jsou přeměněné v trny. Listy jsou zpravidla vstřícné, oválné, tmavězelené, kožovité, lesklé, řapíkaté, dlouhé 3 - 8m a při poranění roní bílý latex. Kvete bílými květy o velikosti 1 - 5cm. Plodem je červená až černá bobule o délce 1,5 - 6cm obsahující až 16 semen. U některých druhů je jedlá.
Vyhovuje ji plné slunce, dobře propustná půda a střední zálivka.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
literatura: