karta rostliny zobrazena tento rok 93x
Traviny : Liliopsida / Poales / Cyperaceae / Carex
Roste v Evropě v Karpatech, severní Africe, Malé Asii a na Kavkaze. Dorůstá výšky 0,6 - 1,5 (i 2)m. Listy mají na řezu tvar W, jsou široké i 1,5 - 2cm, tmavězelené, na spodní straně sivozelené a pochvy dolních listů jsou načervenofialovělé. Kvete hnědými květy v přetrhávaném stejnoklasém (obsahuje samčí i samičí květy) květenství z oddálených tenkých drobných dlouze stopkatých převislých klásků, každý klásek je přisedlý v paždí dlouhého listenu a samičí klásky jsou úzké, dlouhé až 10cm a převisají v obloucích a plevy jsou hnědé. Mošničky jsou eliptické, šedozelené, dlouhé 3 - 3,5mm a mají bezzubý zobánek.
Roste ve stínu v lese kolem říček a v prameništích. Vyhovuje ji mělká voda o hloubce 0 - 10cm.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: C. agastachys, C. maxima, C. maxima var. angustifolia, C. mutabilis, C. pendula f. pallida, C. pendula var. angustifolia, C. pendula var. myosuroides, Manochlaenia pendula, Trasus pendulus
Nalezne se na celé Zemi. Roste do šířky, na starém místě odumírají a vytváří tak kruhové porosty. Jednotlivé druhy se zpravidla určují pouze v době květu a plodu (podle mošniček). Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín.
Množí se semeny nebo dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 98 rodů a 4350 druhů. Rostou po celé zeměkouli. Najdou se jednodomé i dvoudomé druhy. Patří sem jednoleté, vícelete nebo trvalé byliny. Mají uzavřené listové pochvy, plné lodyhy, zpravidla kuželovitá květenství, obvykle vyvinutá (i když zakrnělá) okvětí a plodem je nažka.
Koření v půdě, v podmáčené půdě, ve vodě nebo vzácně dokonce volně plovoucí. Kořeny obvykle tvoří hlízu nebo oddenek. Průřez lodyhy je obvykla trojúhelníkový. Listy jsou jednoduché, přisedlé, čárkovité nebo dlouze kopinaté. Vyrůstají střídavě, 2 - 3řadě, vzácně ve spirále. Kvete obou- nebo jednopohlavnými květy se 3mi tyčinkami obvykle v kláscích. Ty mohou tvořit složitěší květenství, např. latu, hrozen, atp. Plodem je většinou nažka, výjmečně peckovice.
Zdroje:
literatura: