karta rostliny zobrazena tento rok 212x
poslední revize 21.01.2019
Bodláky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Carduus
Pochází z Evropy a Asie, zavlečený byl do Severní Ameriky. Patří mezi dvouletky. V prvním roce vytváří pouze přízemní růžici. Dorůstá výšky 0,3 - 1,5 (i 2)m. Stonek je tuhý, ostnitý (4 - 7mm dlouhé osténky), mírně točitý, může být i ochlupený a v hodní polovině je větvený. Střídavé přisedlé listy jsou také ostnité (ostny dlouhé i přes 5mm), tvarově velmi podobné stonku, peřenolaločnatého až peřenosečného tvaru a max. jen řídce ochlupené. Vytvářejí i přízemní růžici, kde dosahují délky až 40cm a šířky 10cm. Na stonku jsou pak menší, dlouhé 6 - 12cm a široké 2 - 4,5cm. Kvete červenými až růžovočervenofialovými květy v kulovitém úboru s vejčitým (2 -) 2,5 - 3,5cm dlouhým zelenavým zákrovem, na každé větvi 1ks, zákrovní listeny hrotité a krátce osténkaté. Plodem je nažka s 1cm chmýrem.
Vyhovují mu pole, rumiště, okraje cest, atp. Půda by měla být lehčí, mírně vlhká a bohatá na dusík.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: C. axillaris, C. camporum, C. fortior, C. microcephalus, C. murfatlari, C. polyacanthos, C. polyanthemos, C. ruderalis, C. velebiticus
Roste v Evropě, Asii, Austrálii a Africe. Stonek bývá ostnitý a křídlatý. Střídavé přisedlé listy bývají peřenoklané, peřenolaločnatého nebo peřenosečného, ostře ostnitě zakončené. Kvete v kulovitých úborech růžovými nebo růžovofialovými květy. Plodem je nažka s jednoduchým chmýrem.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: