karta rostliny zobrazena tento rok 296x
Bodláky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Cirsium
Pochází ze střední Evropy. Je velmi nízký, dorůstá výšky pouze (3 -) 5 - 18 (i 50)cm. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou hluboce vykrajované a na kraji pokryté ostny. Květenství má průměr (1,8 -) 2 - 3,3 (i 6)cm, délku 1,5 - 2,5cm a barva květů je fialová. Plodem je nažka délky 4 - 5,5mm s chmýrem délky 1,8 - 2,5cm. Patří mezi chráněné druhy C4. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu sušší půdy bohaté na živiny (nejlépe na vápenec) a plné slunce.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Carduus acaulis, Carduus caulescens, Carduus gmelini, Carduus rosenii, Carduus spinosus, C. allionii, C. alpestre, C. bipontinum, C. congestum, C. congestum var. sorocephalum, C. consanguineum, C. decipiens, C. exigium, C. fallax, C. rosenii, C. sorocephalum, Cnicus affghanicus
Pocházíz z Euroasie a severní Afriky. Pouze 3 druhy pocházejí ze Severní Ameriky. Barva květu je obvykle fialová, růžová, žlutá nebo bílá a jsou umístěny na konci větví. Listy nebo i stonky jsou opatřeny trny. Kvete v podobě úboru (rod Carduus má úbory kulovité, Cirsium válcovité na vrcholu zúžené). Po dozrání jsou semena (nažky) obdařeny zpeřeným chmířím/chmýrem, díky kterému je vítr roznese do širokého okolí.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: