karta rostliny zobrazena tento rok 450x
Byliny : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Cardamine
Roste na Sibiři a v Himálaji jako trvalka. Dorůstá výšky 0,3 - 1m. Stonek je vzpřímený, chudě větvený a může být ochlupený. Listy jsou dlouhé 5 - 15cm, zpeřené, dlouze řapíkaté, tvoří je 3 - 10 párů lístků, vlastní lístky mají různý tvar i velikost, zpravidla kopinaté, přisedlé až téměř přisedlé, pilovité až zubaté, špičaté, dlouhé (1 -) 3 - 8cm a široké (0,5 -) 1 - 3cm. Květenstvím je 25 - 50tikvětý hrozen délky do 20cm, vlastní květy jsou růžovofialové až růžové (i bílé), průměru 1 - 1,5cm, mají až 2cm stopku, kališní lístky jsou dlouhé 5mm, korunní jsou obvejčité, dlouhé 1 - 1,5cm a široké 3 - 5mm. Plodem je čárkovitá zploštělá šešule délky 2,5 - 5cm, šířky 2mm a obsahuje mnoho podlouhlých semen délky 1,5 - 2mm.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: C. dentariifolia, C. gmelinii, C. macrophylla f. hirsuta, C. macrophylla f. pauciflora, C. macrophylla subsp. polyphylla, C. macrophylla var. crenata, C. macrophylla var. decumbens, C. macrophylla var. dentariifolia, C. macrophylla var. diplodonta, C. macrophylla var. exaltata, C. macrophylla var. foliosa, C. macrophylla var. lobata, C. macrophylla var. moupinensis, C. macrophylla var. polyphylla, C. macrophylla var. serrata, C. macrophylla var. sikkimensis, C. polyphylla, C. sachalinensis, C. sinomanshurica, C. urbaniana, C. willdenowii, Dentaria hirsutuloa, Dentaria macrophylla, Dentaria ochroleuca, Dentaria sinomanshurica, Dentaria wallichii, Dentaria willdenowii
Roste téměř na celé Zemi jako jednoletka nebo trvalka. Listy mohou přecházet z drobných po středně velké, stejně tak mohou být 1 - 2x zpeřené a vytvářejí přízemní růžici. Kvete bílými, fialovými nebo růžovými květy v hroznu a rozkvétají postupně. Plodem je úzká šešule s 2ma chlopněmi obsahující 20 - 100 semen.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.
Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: