karta rostliny zobrazena tento rok 3x
poslední revize 02.11.2023
Keře : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Caragana
Roste v Čína a na Sibiři v podobě širokého zploštěle kulatého hustého opadavého keře. Dorůstá výšky do 1,5 - 3m. Větve jsou vystoupavé, tmavě šedé až tmavě zelené a v mládí ochlupené. Palisty jsou na dlouhých větvích přeměněné v trny délky 0,3 - 1cm. Listy jsou zpeřené, tvořené 10 - 20ti lístky, vřeteno je v mládí ochlupené, vlastní lístky jsou eliptické až obvejčité, tupé až uťaté či vykrojené, v mládí ochlupené, dlouhé 0,3 - 1cm a široké 2 - 8mm. Kvete samostatnými nebo párovými květy na 1cm stopce, kalich je zvonkovitě trubkovitý, drobně ochlupený až plstnatý, dlouhý 0,9 - 1,2cm, cípy zašpičatělé, koruna žlutá, dlouhá 2 - 2,5cm, pavéza široce vejčitá a drobně vykrojená. Plodem je čárkovitý lusk délky 3 - 5cm, šířky 4 - 7mm a obsahuje tmavá úzce ledvinitá semena. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 3
Synonyma: Aspalathus microphyllus, C. altagana, C. arenaria, C. glomerata, C. microphylla f. cinerea, C. microphylla f. daurica, C. microphylla f. pallasiana, C. microphylla f. tomentosa, C. microphylla f. viridis, C. microphylla var. megalantha, C. microphylla var. microphylla, Robinia altagana, Robinia caragana var. arenaria, Robinia flexilis, Robinia glomerata, Robinia microphylla
Roste v Evropě a Asii v podobě bohatě větveného keře nebo malého stromu. Dorůstá výšky 1 - 6m. Někdy jsou palisty přeměněné v trny. Palisty jsou drobné, mohou být vytrvalé a pak přeměněné v trny. Listy jsou střídavé, sudozpeřené tvořené 4 - 20ti lístky (občas vřeteno zakrnělé a listy jsou dlanitě 4četné) a vlastní lístky úzké. Kvete žlutými, oranžovými nebo načervenalými úžlabními květy v 2 - 5tičetných svazečcích, mohou být až mnoho listenců, kalich je trubkovitý nebo zvonkovitý s 5ti zuby, báze občas vakovitá, koruna motýlovitá, žlutá až oranžová nebo narůžovělá či bílá, pavéza nehetnatá, světle žlutá nebo červeně oranžová, křídla protáhlá, zkoseně uťatá a člunek tupý nebo špičatý. Plodem je lusk. Nejznámějším druhem je C. arborescens. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovují mu chladné zimy, teplá suchá léta, vápenitá lehká sušší půda a plné slunce.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: