karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 29.10.2023
Keře : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Caragana
Roste v Číně a Kyrgyzstánu v podobě trnitého hustě olistěného keře. Dorůstá výšky do 1m. Borka je žlutě šedá. Palisty jsou vejčité a kožovité. Listy jsou zpeřené, tvořené 6 - 8mi lístky, řapík s vřetenem dlouhý 2 - 3 (i 3,5)cm, vlastní lístky jsou úzce eliptické, úzce kopinaté až obvejčité, zakulacené, špičaté i hrotité, ochlupené, dlouhé (0,5 -) 1 - 1,7cm, široké 2 - 5mm a řapíčky jsou dlouhé 0,3mm. Kvete samostatnými květy na 4 - 6mm stopce, kalich má trubku trubkovitou, dlouhý (1,3 -) 1,4 -1,6cm, široký 7mm, koruna je žlutá, dlouhá 2,5 - 3cm, pavéza obvejčitá, křídla podlouhlá, ouška čárkovitá a člunek je na bázi prakticky uťatý. Plodem je oboustranně ochlupený lusk délky 2 - 2,5cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: C. laetevirens
Roste v Evropě a Asii v podobě bohatě větveného keře nebo malého stromu. Dorůstá výšky 1 - 6m. Někdy jsou palisty přeměněné v trny. Palisty jsou drobné, mohou být vytrvalé a pak přeměněné v trny. Listy jsou střídavé, sudozpeřené tvořené 4 - 20ti lístky (občas vřeteno zakrnělé a listy jsou dlanitě 4četné) a vlastní lístky úzké. Kvete žlutými, oranžovými nebo načervenalými úžlabními květy v 2 - 5tičetných svazečcích, mohou být až mnoho listenců, kalich je trubkovitý nebo zvonkovitý s 5ti zuby, báze občas vakovitá, koruna motýlovitá, žlutá až oranžová nebo narůžovělá či bílá, pavéza nehetnatá, světle žlutá nebo červeně oranžová, křídla protáhlá, zkoseně uťatá a člunek tupý nebo špičatý. Plodem je lusk. Nejznámějším druhem je C. arborescens. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovují mu chladné zimy, teplá suchá léta, vápenitá lehká sušší půda a plné slunce.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: