karta rostliny zobrazena tento rok 710x
poslední revize 13.10.2023
Keře : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Caragana
Roste v Číně a východní Sibiři v podobě vzpřímeného opadavého keře, ale může vytvářet i malé stromy. Dorůstá výšky (2 -) 4 - 6 (i 7)m a šířky do 4m. Borka je šedohnědá, lesklá a odlupuje se. Mladé větve jsou slabé, šedozelené a ochlupené. Palisty jsou šídlovité, zpravidla opadavé a dlouhé do 1cm. Listy jsou střídavé, sudozpeřené se 4 - 6 (i 8)mi páry lístků, zakončené ohebným ostnem, vřeteno dlouhé 3,5 - 8cm, vlastní lístky jsou eliptické, obvejčité nebo vejčité, osinaté, v mládí ochlupené, tmavězelené, dlouhé 0,8 - 3,5cm, široké 0,5 - 1,3cm a spodní strana je světlejší. Kvete v 1 - 4 (i 5)četných svazečcích žlutými květy motýlkového tvaru na loňských zdřevnatělých výhonech na 2 - 6cm stopce, listence jsou drobné, štětinovité, kalich zvonkovitý, mírně nafouklý, trubka má délku 6 - 8mmm, cípy jsou široké a krátké, koruna má velikost 1,5 - 2,5cm, je žlutá, pavéza kosočtvercovitá až široce vejčitá, křídla mírně delší a člunek mírně kratší. Plodem je válcovitý čárkovitý až 5cm špičatý mírně ochlupený lusk obsahují 6 - 10 bledě hnědých semen. Existují vnitrodruhové taxony:
Není náročný, vyhovuje mu plné slunce, na půdě nezáleží, měla by být dobře propustná, může být i zasolená, chudá, písčitá i vápnitá, nevyhovuje mu pouze mokrá a silně kyselá. Navíc na kořenech hostí bakterie poutající vzdušný dusík a obohacují tím půdu. Snáší i znečištěné ovzduší. Je mrazuvzdorný do -45°C a v létě mu naopak nevadí ani teploty až 40°C.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 3 - 9
Synonyma: Aspalathus arborescens, Aspalathus caragana, Aspalathus redowskii, C. altagana, C. arborescens f. lorbergii, C. arborescens f. nana, C. arborescens f. pendula, C. arborescens var. acuta, C. arborescens var. angustifolia, C. arborescens var. dubia, C. arborescens var. fruticosa, C. arborescens var. marjanovii, C. arborescens var. nana, C. arborescens var. obovata, C. arborescens var. pendula, C. arborescens var. redowskii, C. caragana, C. caragana var. pendula, C. fruticosa, C. fruticosa var. multiflora, C. inermis, C. mongolica, C. mongolioa, C. pendula, C. redowskii, C. sibirica, C. sophorifolia, Robinia altagana, Robinia altagana var. fruticosa, Robinia caragana, Robinia caragana var. altagana, Robinia caragana var. arborea, Robinia mongolica, Robinia speciosa
Roste v Evropě a Asii v podobě bohatě větveného keře nebo malého stromu. Dorůstá výšky 1 - 6m. Někdy jsou palisty přeměněné v trny. Palisty jsou drobné, mohou být vytrvalé a pak přeměněné v trny. Listy jsou střídavé, sudozpeřené tvořené 4 - 20ti lístky (občas vřeteno zakrnělé a listy jsou dlanitě 4četné) a vlastní lístky úzké. Kvete žlutými, oranžovými nebo načervenalými úžlabními květy v 2 - 5tičetných svazečcích, mohou být až mnoho listenců, kalich je trubkovitý nebo zvonkovitý s 5ti zuby, báze občas vakovitá, koruna motýlovitá, žlutá až oranžová nebo narůžovělá či bílá, pavéza nehetnatá, světle žlutá nebo červeně oranžová, křídla protáhlá, zkoseně uťatá a člunek tupý nebo špičatý. Plodem je lusk. Nejznámějším druhem je C. arborescens. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovují mu chladné zimy, teplá suchá léta, vápenitá lehká sušší půda a plné slunce.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Čimišník,podobně jako štědřenec(Laburnum),nebo žanovec(Colutea),může být jedovatý.Je tedy třeba zabránit okusu od psů,koz a malých dětí.Není ale smrtelně jedovatý,jako např.lýkovec.Řezat možno v průběhu roku,pokud je nutno prosvětlit,nebo upravit korunku(u převislých kultivarů je to dokonce nutné - mají tendenci k zahušťování).Přezimuje bez problémů.