zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 84x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Theaceae / Camellia

Camellia oleifera

Roste v Číně, Laosu, Myanmaru a Vietnamu v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 1 - 8m. Větve jsou šedohnědé, v mládí hnědočervené a ochlupené. Listy jsou eliptické, obkopinaté nebo obvejčité, špičaté až zašpičatělé, drobně pilovité, tmavězelené, kožovité, lesklé, dlouhé 3 - 12cm, široké 2 - 5cm, báze je klínovitá, žilnatinu tvoří 5 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1cm. Kvete bílými úžlabními prakticky přisedlými aromatickými květy po 1 - 2ks o průměru 4 - 6 (i 10)cm, listence a kališní lístky jsou opadavé, v počtu 8 - 11ks, vnější jsou srpovité až 1/2kulaté, dlouhé 1 - 3mm, vnitřní obvejčité až prakticky kulaté, dlouhé 0,9 - 1,2cm, korunních lístků je 5 - 7ks, jsou prakticky volné, obvejčité až obkopinaté, dlouhé 2,5 - 4,5cm a široké 1,5 - 3cm. Plodem je 3 - 4chlopňová kulovitá až eliptická tobolka o průměru 2 - 4cm a obsahuje hnědá až hnědočervená kulovitá či 1/2kulatá semena o průměru 1,5 - 2cm. Semena se využívají k výrobě oleje. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 7 - 10

Synonyma: C. banksiana, C. biflora, C. drupifera, C. drupifera f. biflora, C. obscura, C. oleifera var. oleifera, C. oleosa, C. podogyna, C. sasanqua, Drupifera oleosa, Sasanqua oleifera, Thea biflora, Thea drupifera, Thea oleifera, Thea podogyna, Thea sasanqua var. loureiroi, Theaphylla oleifera, Theopsis banksiana

Popis rodu Camellia

cenikceny již od 42,00 Kč s DPH

Rodové jméno pochází od Brněnského jezuitského botanika Josefa Kamela, který kamélie popsal na Filipínách. Roste Koreji, Vietnamu, Indii, Indočíně, Filipínách, Japonsku a Číně v podobě stálezeleného keře nebo nízkého stromu. Dorůstá výšky 2 - 20m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, přisedlé nebo objímavé, kožovité, pilovité (i celokrajné) a tmavězelené. Největší ozdobou jsou květy, podobají se čajovým růžím, ale nevoní, jsou prakticky přisedlé, nemají odlišené listence a kališní lístky, bývá jich 10, mohou opadávat, koruna je bílá, žlutá nebo červená, průměru 1 - 12cm a tvoří ji 5 - 9 (i 12) korunních lístků. Plodem je suchá dřevnatá tobolka obsahující až 8 semen. Největší a nejstarší sbírkou u nás se pyšní Liberecká botanická zahrada.

Vyhovuje ji polostín, kyselá půda, chladný vzduch 5 - 15°C do rozvinutí poupat, pak zvýšit na 16°C. Krátkodobě dokáže přežít i mráz -6°C bez následného rychlého oteplení. Důležité je stále udržovat vysokou vlhkost a pro květ i stálou teplotu bez větších změn. Substrát udržujte stále vlhký s mírně kyselým pH, v době květu zálivku zmírněte. Na zimu je potřeba dopřát světlo a teplotu 5 - 15°C. Přesazujeme jednou za 2 - 4 roky. Při přesazování se nechá bal neporušený. Dobře snáší řez.

Množí se semeny (rychle ztrácejí klíčivost) nebo vrcholovými řízky. Zakoření zhruba za 8 týdnů při teplotě 20°C.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek