karta rostliny zobrazena tento rok 213x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Willemetia
Roste v Pyrenejích, Alpách s přesahem k nám. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (20 -) 30 - 50 (i 80)cm. Pod zemí vytváří šikmý nebo vodorovný oddenek. Lodyha je řídce větvená, přímá, drutá, mělce rýhovaná, při zemi holá, pod květenstvím hustě ochlupená s černými žláznatými chloupky a bílými kratšími nežláznatými. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou řídce široce zoubkaté, obvejčité, sivozelené, holé, dlouhé 3 - 8cm a široké 1 - 2cm. Květenství tvoří lata z (1 -) 2 - 3 (i 5)ti žlutých úborů, zákrovní listeny jsou 2řadé, šídlovitě kopinaté, dlouhé 0,8 - 1,2cm, široké 1,5 - 2mm, tupě špičaté, zakončené dlouhými žláznatými chlupy a koruna je žlutá. Plodem je kuželovitá 3,5 - 4mm žlutohnědá nažka s bílým drsným chmýrem, náhle zúžená v zobánek délky 5 - 7mm. Patří mezi ohrožené druhy C3. Existuje vnitrodruhový taxon:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Barkhausia apargioides, Calycocorsus hieracioides, Calycocorsus stipitatus, Chondrilla peltidium, Chondrilla stipitata, Crepis apargia, Crepis apargioides, Hieracium stipitatum, W. apargioides, W. hieracioides
Rodové jméno bylo vybráno na počest francouzského botanika Pierre-Rémi Willemeta (1735 - 1807).
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: