karta rostliny zobrazena tento rok 276x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Gaillardia
Roste v Severní Americe jako jednoletka (i krátkověká trvalka). Dorůstá výšky (20 -) 45 - 50 (i 60)cm a šířky 30cm. Povrch je drsně ochlupený. Lodyha je větvená. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, laločnaté, drsné a šedozelené. Květenstvím je dlouze stopkatý samostatný úbor, zákrov je 3řadý, jazykovité květy sterilní, v horní 1/2 hluboce rozeklané v barvě žluté, dolní 1/2 červenofialová, v terči jsou květy oboupohlavné, trubkovité, žluté, později tmavě hnědofialové.. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 8 - 10
Synonyma: Calonnea pulcherrima, G. bicolor, G. drummondii, G. lobata, G. neomexicana, G. picta, G. pulchella f. lorenziana, G. pulchella var. albiflora, G. pulchella var. picta, G. pulchella var. simplex, G. pulchella var. tubulosa, G. scabrosa, G. villosa, Galordia alternifolia
Roste v Severní Americe jako jednoletka, dvouletka nebo trvalka, pouze 2 druhy jsou z Jižní Ameriky. Obvykle dorůstá výšky 20 - 40 (i 50)cm. Listy jsou kopinaté a jemně ochlupené. Květenstvím je úbor o průměru až 15cm s mnoha okvětními lístky v barvě hnědé, červené, žluté nebo oranžové. Plodem je nažka. Existuje velké množství vnitrodruhových taxonů, např.:
Vyhovuje ji plné slunce a každý druh půdy, ideálně sušší. Je vhodná k řezu.
Množí se semeny, řízky nebo dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: