karta rostliny zobrazena tento rok 181x
poslední revize 05.12.2024
Keře : Magnoliopsida / Myrtales / Myrtaceae / Melaleuca
Roste v Austrálii v podobě hustého stálezeleného keře s nízkým kmenem. Dorůstá výšky 1 - 6 (i 10)m. Listy jsou úzce kopinaté, tuhé, špičaté, v mládí červené, dlouhé (3 -) 4 - 7 (i 10)cm, široké 0,5 - 0,8 (i 2)cm a v mládí při rozemnutí vydávají citrónové aroma. Květenstvím je (5 -) 6 - 10 (i 12)cm dlouhý, 4 - 6cm široký klas s až 2,5cm červenými nitkami, kališní trubka je ochlupená, korunní lístky jsou obvejčité, dlouhé 5 - 6mm. Plodem je dřevnatá tobolka délky 5mm a šířky (4 -) 6 - 7mm. Je odolná vůči ohni a často bývá projití ohněm nutnou podmínkou pro její otevření. Existují vnitrodruhové taxony:
Má rád plné slunce a skalnaté svahy s propustným ale stále mírně vlhkým substrátem (ideálně směs kompostu, písku a rašeliny v poměru 2:3:1). Přezimujte jej v teplotním rozmezí 5 - 15°C. Krátkodobě vydrží i -3°C.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 8 - 11
Synonyma: Callistemon citrinus, Callistemon citrinus var. splendens, Callistemon cunninghamii, Callistemon flavescens, Callistemon laevis, Callistemon lanceolatus, Callistemon lanceolatus f. semperflorens, Callistemon lanceolatus var. pendulus, Callistemon lanceolatus var. semperflorens, Callistemon lanceolatus var. sparsus, Callistemon lilacinus, Callistemon lilacinus f. albus, Callistemon lilacinus f. carminus, Callistemon longifolius, Callistemon marginatus, Callistemon pendulus, Callistemon pendulus var. confertus, Callistemon pendulus var. genuinus, Callistemon pendulus var. rigidus, Callistemon semperflorens, Metrosideros angustifolia, Metrosideros citrina, Metrosideros falcata, Metrosideros lanceolata, Metrosideros latifolia, Metrosideros longifolia, Metrosideros marginata, Metrosideros myrtifolia, Metrosideros semperflorens
Roste v Austrálii v podobě stálezeleného keře, pouze několik pochází z Malajsie, 7 druhů jsou endemity Nové Kaledonie a dále Nové Guineje a Šalamounových ostrovů. Listy jsou střídavé (i vstřícné). Květy jsou bílé, nažloutlé nebo růžově fialově červené, přisedlé, s opadavým listenem, vyrůstají řídce po 1 - 3ks v paždí listů anebo v klasech či hlávkách, listence jsou drobné, opadavé anebo zcela chybí, vlastní květy mají kalich se zvonkovitou trubkou, 5ti laloky, koruna má 5 korunních lístků, jsou kulaté, zpravidla krátce nehetnaté a mají mnoho tyčinek. Plodem je malá přisedlá tobolka. Nejznámějším druhem je M. citrina.
Vyhovuje jim dobře propustná a vzdušná půda, plné slunce a min. teplota 4 - 7°C.
Množí se semeny nebo 1/2dřevitými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje 130 - 150 rodů s více než 5650 druhy. Nejvíce z nich pochází z východní Austrálie a Malajsie. Patří mezi dvouděložné dřevnaté rostliny. Slouží jako zdroj esenciálních olejů. Listy jsou stálezelené, mohou vyrůstat střídavě i protistojně, obvykle s hladkým okrajem. Mezi nejznámější rostliny patří: Myrta, Štětkovec a Eukalypt.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: