zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 366x

Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae / Syagrus

Syagrus romanzoffiana (Arakovec brazislký/Královská palma)

Roste v Argentině, Brazílii a Bolívii v podobě jednopohlavné palmy s hladkým úzce válcovitým na bázi mírně rozšířeným kmenem s nápadnými kroužky. Dorůstá výšky do 15 (i 20)m při šířce 15 - 45cm. Listy jsou zpeřené, obloukovitě převislé, dlouhé 3 - 6m, vlastní lístky jsou velmi tenké, dlouhé až 1m, nevyrůstají na listu klasicky stejnoměrně rozložené ale po skopinkách a odstávají v různých směrech, což listy propůjčuje načechraný vzhled a řapíky listů jsou potaženy šedobílým, povrchem. Květenství je převislé, vlastní květy jsou jednopohlavné a béžové. Plodem je široká vejčitá oranžová nebo žlutá peckovice délky 3 - 4cm.

Od pozdního jaro do brzkého podzimu může stát venku, nejlépe na místě chráněném před větrem, který by mohl jeho listy snadno poškodit. V létě vyžaduje hodně vláhy, nejlépe i vlhkosti, jinak hrozí usychání konců listů. Stanoviště by mělo být velmi světlé ale plné slunce ho mlže také spálit. Teplota v zimě by měla být kolem 15°C ale zvládne i lehké, příležitostné noční mrazíky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Arecastrum romanzoffianum, Arecastrum romanzoffianum var. australe, Arecastrum romanzoffianum var. ensifolium, Arecastrum romanzoffianum var. micropindo, Calappa acrocomioides, Calappa australis, Calappa datil, Calappa martiana, Calappa plumosa, Calappa romanzoffiana, Cocos acrocomioides, Cocos arechavaletana, Cocos australis, Cocos botryophora var. ensifolia, Cocos datil, Cocos geriba, Cocos martiana, Cocos plumosa, Cocos romanzoffiana, Cocos romanzoffiana var. plumosa

Popis rodu Syagrus

Existuje asi 30 - 42 druhů. Pocházejí z Jižní Ameriky, jeden je endemitem Malých Antil. Je příbuzný rodu Cocos. Listy jsou zpeřené, časo převislé, dlouhé 2 - 5m.

Množí se semene, která jsou jedlá.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Arecaceae (Arekovité)

Patří mezi jednoděložné rostliny. Znamená to například, že vytvářený stonek netloustne jako u dvouděložných anebo úplně chybí. Tato čeleď je lidově označována jako palmy a je jedinou čeledí řádu arekotvarých. Většinou pochází z tropů nebo subtropů. Nejjižněji rostoucí palmou je Rhopalostylis sapida rostoucí na 44 rovnoběžce na Chatmanových ostrovech a nejseverjněji rostoucí palmou je Chamaerops humilis, který dosahuje 44 rovnoběžky v jižní Francii. Existuje asi 189 rodů a 2361 druhů. Existují tyto podčeledě:

Najdeme v ní keře, vysoké i nízké stromy a dokonce i liány. Listy se nacházejí pouze na konci ve tvaru chocholu, jsou stálozelené, dlanitého nebo 1x (vzácně 2x) zpeřeného tvaru. Rostliny mohou být jednodorné nebo dvoudorné. Bílé nebo béžové květy jsou většinou jednopohlavné, drobné, tvořící husté laty. Plodem je bobule nebo peckovice (s jedinou peckou). Palmy mají široké využití v zemědělství i průmyslu.

Pro pěstování pro ně většinou platí, že by neměli přijít na přímé slunce, mají rády rozptýlené světlo a rosení. Přesazovat by se měly pouze v případě nutnosti protože jej špatně snášejí a nedoporučuje se je také přenášet na jiné místo (mnohdy stačí o 1m nebo jiné natočení). Jsou pak schopné na dlouhou dobu zastavit růst.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek