karta rostliny zobrazena tento rok 429x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Adenostyles
Roste v horách západní a střední Evropy. Dorůstá výšky 0,6 - 1,2 (i 1,5)m. Lodyha je přímá, tlustá, rýhovaná a větvená. Přízemní listy mají až 25cm dlouhý rýhovaný řapík, čepel 3úhelníkovou až srdčitou s ostře laločnatě zubatým okrajem, mají délku do 30cm a šířku do 40cm, spodní strana je bíle vlnatá, lodyžní listy mají kratší řapíky a čepel také 3úhlesrdčitou. Kvete v drobných bohatých úborech ze 3 - 4 (i 6)ti trubkovitých oboupohlavných růžovofialových až červenofialových 4cípých 1,2cm dlouhých květů složených dohromady do chocholičnaté laty. Plodem je vejčitá nažka s bílým víceřadým chmýrem. Patří mezi ohrožené druhy C4. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji horské subalpínské nivy, okraje potoků, prameniště, vlhčí trávníky, lesní světliny, atp. s vyšší vzdušnou vlhkostí. Půda by měla být bohatá na živiny, hlinitá až mírně štěrkovitá.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. albida, A. albida subsp. kerneri, A. albida var. kerneri, A. albifrons, A. alpina subsp. alliariae, A. hirsuta, A. kerneri, A. petasites, Cacalia albida, Cacalia albifrons, Cacalia alliariae, Cacalia hirsuta, Cacalia petasites, Cacalia tomentosa, Eupatorium albifrons
Roste v teplejších oblastech severní polokoule, zejména v Evropě, méně pak v Asii jako trvalka.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: