karta rostliny zobrazena tento rok 422x
Ovoce : Liliopsida / Poales / Bromeliaceae / Ananas
Roste v Argentině, Bolívii, Brazílii, Ekvádoru a Paraguayi.
Synonyma: A. bracteatus var. sagenarius, A. macrodontes, A. microcephalus, A. microcephalus var. major, A. microcephalus var. minor, A. microcephalus var. missionensis, A. microcephalus var. mondayanus, A. microcephalus var. robustus, A. sativus var. macrodontes, A. sativus var. sagenarius, A. silvestris, Bromelia macrodosa, Bromelia sagenaria, Bromelia silvestris, Bromelia undulata, Pseudananas macrodontes, Pseudananas sagenarius, Pseudananas sagenarius var. macrodontes
Pochází ze střední a Jižní Ameriky. Patří mezi trvalky. Listy vytvářejí růžici ze širokých sukulentních listů se zubatým okrajem a ostrou špičkou a z ní vyrůstá listnatá lodyha zakončená strboulovitým květenstvím z hustých zpravidla červenofialových květů podepřených tuhým listenem. Plodenství je šiškovité. Je jednou z mála sukulentních rostlin, které člověk dokáže využít pro sebe. Jednoznačně nejznámnější je A. comosus, který znáte z obchodů s potravinami. Ostatní druhy ananasů sice tvoří plody také, ale kromě aroma a pevných vláken v listech nemají jiný užitek.
Vyhovuje mu plné slunce s nadýchanou půdou bohatou na živiny. Není mrazuvzdorný.
Množí se odnožemi nebo řízkem z chocholu listů na vrcholu plodenství.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje více než 3000 druhů rostoucích v drtivé většině jako byliny, výjmečně jako malé stromky. Rostliny pocházejí především z tropických lesů Ameriky, výjmečně ze subtropické Ameriky nebo západní Afriky. Uchycují se zde na stromech jako epifity. Ale není to pravidlem, mohou naleznou se i pozemní terestrické druhy nebo často sukulenty. Listy vyrůstající ve spirále vytvářejí růžici, která slouží k zachycování vody. Bývají pevné, kožovité, tvaru čárkovitého, kopinatého nebo vejčitého, občas s jemnými ostny po krajích. Květy bývají jednodomé, uspořádané do jednoduchých nebo složených lat, klasů a hlávek s často nápadnými listeny. Po odkvětu rostlina odumírá. Plodem je tobolka nebo bobule.
Živiny získávají z vlhkosti vzduchu a deště, odumřelého hmyzu, exkrementů, atp. Potřebují vyšší vlhkost vzduchu. Množí se dceřinými rostlinkami.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: