karta rostliny zobrazena tento rok 11x
poslední revize 02.04.2020
Byliny : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Aphragmus
Roste v Číně, Nepálu, střední Asii, východním i západním Himálaji v trsovitých růžicích. Dorůstá výšky (2 -) 5 - 10 (i 15)cm. Přízemní listy jsou mírně ztlustlé, řapíkaté, podlouhlého tvaru, délky 1 - 2,5cm, šířky 2 - 5mm s řapíky délky 0,5 - 2cm, lodyžní jsou podlouhlé až eliptické, dlouhé 0,6 - 1,2cm a široké 2 - 4mm. Kvete tmavě růžovofialovými nebo bílými květy v 5 - 12tičetném hroznu délky až 5cm, vlastní květy mají velikost 3mm, stopku (2 -) 4 - 6mm, kališní lístky jsou dlouhé 2mm, korunní jsou dlouhé (3,5 -) 4 - 4,5mm a široké 1,5mm. Plodem je kopinatá až eliptická špičatá šešule délky (0,5 -) 0,6 - 1 (i 1,2)cm, šířky 1,5 - 2mm a obsahuje 4 - 6 eliptických hnědých semen délky 1mm.
Vyhovují mu štěrkovité vlhké půdy bohaté na živiny a polostín.
Množí se semeny nebo letními řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. oxycarpus var. glaber, A. oxycarpus var. microcarpa, A. oxycarpus var. microcarpus, A. oxycarpus var. oxycarpus, A. oxycarpus var. stenocarpus, A. przewalskii, A. stewartii, A. tibeticus, Braya alpina, Braya foliosa, Braya oxycarpa, Braya oxycarpa f. glabra, Braya oxycarpa var. stenocarpa, Braya rubicunda, Eutrema przewalskii, Lignariella duthiei
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.
Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.
Zdroje:
literatura: