zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 25x

poslední revize 12.11.2013

Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Brachanthemum

Brachanthemum baranovii

Patří mezi endemity Altaje. Roste v podobě polokeře. Dorůstá výšky 10 - 30 (i 35)cm. Povrch je šedavý, jemně přitiskle plsntatý. Vytváří mnoho kmínků, které obvykle dřevnatí, jsou vzpřímené, v horní částě větvené a hustě olistěné. Listy mají šedozelenou barvu, plstnatý nevýrazně tečkovitě žláznatých povrch, délku 2 - 2,5cm a šířku 1 - 1,5cm. Čepel je křídlatě řapíkatá, široce vejčitá, zpeřeně zastřihovaná s 1 - 4 úzce čárkovitými tupými postranními laloky. Kvete v početných samostatných žlutých úborech na dlouhých stopkách na koncích větví a kmínků ve složených chocholících. Plodem je 1,4 - 1,8mm nažka.

Vyhovují ji sklaní pukliny, nízká zálivka, chudá dobře propustná půda, plné slunce a suchý zimní režim.

Množí se semeny nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Pyrethrum baranovii

Popis rodu Brachanthemum

Existuje asi 8 druhů. Pochází ze střední Asie. Rostou v podobě menších polokeřů. Mohou být poléhavé, ochlupené, s dřevnatou bází. Listy jsou střídavé, zpeřené nebo dlanitě dělené. Kvete v úborrech v samostatných květech nebo v chocholících. Květy jsou bohaté, oboupohlavné, trubkovité. Korunní lístky jsou žluté nebo bílé. Plodem je holá nažka.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek