karta rostliny zobrazena tento rok 46x
poslední revize 12.08.2022
Listnáče : Magnoliopsida / Fagales / Betulaceae / Betula
Roste v USA v podobě jemného přízemního až poléhavého nebo asymetricky vystoupavého bohatě větveného keře. Dorůstá výšky 1 - 3 (i 5)m. Borka je tmavá, červenohnědá a lesklá. Větve jsou v mládí hustě plstnaté, ochlupené nebo i holé, bez žlázek. Listy jsou okrouhlé až široce eliptické nebo obvejčité, špičaté nebo tupé, hrubě vroubkovaně zubaté, dlouhé 1 - 3 (i 6)cm, široké 0,5 - 2cm, báze klínovitá až zaoblená, spodní strana šedozelená, v mládí bíle ochlupená, žilnatinu tvoří (2 -) 4 - 5 (i 6) párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 3mm. Šištice jsou vzpřímené, stopkaté, dlouze eliptické, dlouhé 1,5 - 2,5cm, střední cíp podpůrných šupin delší nebo postranní, křídla nažek poloviční šířky semenného pouzdra. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovují ji rašelinné půdy a bažiny s kyselou podmáčenou půdou.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: B. borealis, B. glandulifera, B. glandulosa var. glandulifera, B. glandulosa var. hallii, B. grayi, B. hallii, B. nana var. glandulifera, B. nana var. renifolia, B. neoborealis, B. pubescens subsp. borealis, B. pubescens var. borealis, B. pumila f. glabrescens, B. pumila f. glandulifera, B. pumila f. hallii, B. pumila f. latipes, B. pumila f. pubescens, B. pumila f. subcycla, B. pumila subsp. glandulifera, B. pumila var. borealis, B. pumila var. fastigiata, B. pumila var. glabra, B. pumila var. glabrescens, B. pumila var. glandulifera, B. pumila var. latipes, B. pumila var. renifolia, B. pumila var. setarioides, B. quebeccensis, Chamaebetula pumila
Roste na severní polokouli v podobě opadavého stromu nebo keře. Vytváří mělký kořenový systém. Borka bývá bílá, nažloutlá nebo růžovohnědá a obvykle se odlupuje. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité, špičaté a pilové. Kvete v jednopohlavnými květy v jehnědách, samčí jsou delší, žluté a svislé, zatímco samičí bývají vzpřímené a menší. Z nich pak vznikají šištice s plody - 2křídlými nažkami. Nejznáměnjší a zároveň u nás nejobvyklejší břízou je B. pendula (Bříza bělokorá). Existují vnitrodruhové taxony:
Není náročná na pěstování, má ráda chlad, vhodnější je vlhčí půda, ale roste i v suché. Patří mezi pionýrské rostliny osidlující holé půdy, vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a hluboké dobře propustné půdy. Nesnáší přesazování a seřezávání tažných a tlustějších větví. Je schopná denně spotřebovat až 60 litrů vody.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: