zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 298x

Listnáče : Magnoliopsida / Fagales / Betulaceae / Betula

Betula ovalifolia

Pochází z jihovýchodní Sibiře, severovýchodní Číny, Koreje, Japonska a Ruska. Roste v podobě keře. Dorůstá výšky 1 (i 2)m. Větve jsou vzpřímené, žláznaté, ochlupené, později holé, tmavěhnědé, v mládí hnědé, hustě žlutě ochlupené. Listy jsou eliptické, vejčitě eliptické, kosočtvercovitě vejčité až obvejčité, dlouhé i široké 1 - 4cm, báze je klínovitá až téměř zaoblená, konec špičatý nebo tupý, okraj 1x jemně pilovitý, žilnatinu tvoří 5 - 7 párů žilek, Samičí jehnědy jsou vzpřímené, podlouhlé, vzácně kulovité, dlouhé 1 - 3cm, široké 0,7 - 1,2cm, stopky dlouhé 2 - 6mm, listeny dlouhé 5 - 6mm, 3laločné, centrální lalok podlouhlý, postranní podlouhlé nebo vejčité, pouzdra semen jsou eliptická, dlouhá 3mm, široká 1,5mm, křídlo je blanité. Plodné šištice dlouhé 1 - 1,5cm, široé 4 - 7mm, vzpřímené, dlouze válcovité.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. evenkiensis, B. fruticosa subsp. fusca, B. fruticosa subsp. gmelinii, B. fruticosa subsp. ruprechtiana, B. fruticosa var. gmelinii, B. fruticosa var. macrostachys, B. fruticosa var. ovalifolia, B. fruticosa var. paishanensis, B. fruticosa var. ruprechtiana, B. fusca, B. gmelinii, B. gmelinii var. zyzyphifolia, B. humilis var. ovalifolia, B. humilis var. reticulata, B. humilis var. tatewakiana, B. paishanensis, B. reticulata, B. tatewakiana, B. turfosa, B. yoshimurae, B. zyzyphifolia, Chamaebetula gmelinii

Popis rodu Betula

cenikceny již od 57,00 Kč s DPH

Roste na severní polokouli v podobě opadavého stromu nebo keře. Vytváří mělký kořenový systém. Borka bývá bílá, nažloutlá nebo růžovohnědá a obvykle se odlupuje. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité, špičaté a pilové. Kvete v jednopohlavnými květy v jehnědách, samčí jsou delší, žluté a svislé, zatímco samičí bývají vzpřímené a menší. Z nich pak vznikají šištice s plody - 2křídlými nažkami. Nejznáměnjší a zároveň u nás nejobvyklejší břízou je B. pendula (Bříza bělokorá). Existují vnitrodruhové taxony:

Není náročná na pěstování, má ráda chlad, vhodnější je vlhčí půda, ale roste i v suché. Patří mezi pionýrské rostliny osidlující holé půdy, vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a hluboké dobře propustné půdy. Nesnáší přesazování a seřezávání tažných a tlustějších větví. Je schopná denně spotřebovat až 60 litrů vody.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek