karta rostliny zobrazena tento rok 8x
poslední revize 04.01.2022
Byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Stachys
Roste v Evropě, západní Asii na Urale a Kavkazu a severní Africe. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (0,4 -) 0,5 - 0,7 (i 1,2)m. Listy má úzce oválné se srdčitou bází, dlouhé 10 - 22cm a široké 3 - 4,5cm. Kvete růžovými až fialovými květy, kalich je zvonkovitý velikosti 0,6 - 1,3cm s 5ti žilkami a koruna má velikost 1,2 - 1,5cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji louky v polostínu nebo plném slunci a lehčí nevysychavá půda.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Betonica affinis, Betonica alpigena, Betonica angustifolia, Betonica bjelorussica, Betonica brachydonta, Betonica brachystachya, Betonica bulgarica, Betonica clementei, Betonica danica, Betonica densiflora, Betonica drymophila, Betonica foliosa, Betonica fusca, Betonica glabrata, Betonica glabriflora, Betonica grandifolia, Betonica hirta, Betonica hylebium, Betonica incana, Betonica laxata, Betonica legitima, Betonica leiocalyx, Betonica monieri, Betonica montana, Betonica monticola, Betonica nemorosa, Betonica nutans, Betonica occitana, Betonica officinalis, Betonica officinalis f. laxata, Betonica officinalis f. rusticana, Betonica officinalis subsp. alpigena, Betonica officinalis subsp. skipetarum, Betonica officinalis var. angustifolia, Betonica officinalis var. glabrata, Betonica officinalis var. hirta, Betonica officinalis var. incarnata, Betonica officinalis var. polyclada, Betonica officinalis var. stricta, Betonica parvula, Betonica peraucta, Betonica polyclada, Betonica pratensis, Betonica psilostachys, Betonica purpurea, Betonica pyrenaica, Betonica recurva, Betonica recurvidens, Betonica rigida, Betonica rusticana, Betonica sabauda, Betonica stricta, Betonica stricticaulis, Betonica subcarnea, Betonica valdepubens, Betonica validula, Betonica virescens, Betonica virgultorum, Betonica vulgaris, S. betonica, S. bulgarica, S. danica, S. densiflora, S. glabriflora, S. monieri, S. officinalis, S. officinalis f. stricta, S. officinalis subsp. peredae, S. officinalis var. hirta, S. officinalis var. incana, S. officinalis var. montana, S. officinalis var. stricta, S. stricta
Najdou se mezi nimi jednoletky i trvalky. Pochází z Evropy, Asie, Afriky, Austrálie a Severní Ameriky. Výška je poměrně velmi variabilní, pohybuje se v rozmezí 0,5 - 3m. Délka listů je 1 - 14cm, mají trojúhelníkový tvar, vyrůstají vstřícně, mají pilový okraj a občas jsou chlupaté. Květenství je růžové až fialové. Plodem je tvrdka.
Vyhovuje ji většinou sušší propustná půda.
Množí se semeny, oddenky nebo dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: