karta rostliny zobrazena tento rok 55x
Tropické byliny : Liliopsida / Asparagales / Iridaceae / Belamcanda
Roste v jihovýchodní Asii jako krátkověká trvalka. Dorůstá výšky 0,6 - 0,9 (i 1)m. Pod zemí vytváří slabý větvený oddenek. Listy jsou mečovité, vějířovité, dlouhé 30 - 45cm a široké 3,5cm. Květenství je každým rokem zvětšující se od spodní strany rozvíjející se lata, vlastní květy jsou 6tičetné, oranžové, červeně skvrnité nebo pruhované (i žluté nebo červené) a průměru až 5cm. Plodem je tobolka obsahující 2 řady černých semen. Využívá se v léčitelství.
Vyhovuje ji obyčejná půda a plné slunce a v době vegetace bohatá zálivka. Občas dokáže za suchého zimování vydržet i venku, měl by odolat až -15°C, ale jistější je rostlinu přenést do teplot 8 - 15°C. Snáší ústřední topení a není náročná na ošetření ani na půdu.
Množí se dělením nebo semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 8 - 11
Existuje pouze 1 druh.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 92 rodů s asi 1800 druhy. Pochází především z tropů a subtropů. Patří mezi trvalky a jednoděložné rostliny. Pod zemí vytváří plazivé nebo hlízovité oddenky (vzácně cibule). Nad zemí vytváří nevětvené odyhy. Listy vyrůstají přímo z hlízy, jsou kožovité, mají mečovitý, kopinatý nebo čárkovitý tvar a jsou dvouřadě uspořádané. Kvete oboupohlavnými květy s listeny nejčastěji ve vrcholících, latách, klasech, okolících nebo chocholících. Plodem je převážně tobolka. Mezi nejznámější rostliny patří: Kosatec, Šafrán, Frézie a Gladiola.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: