karta rostliny zobrazena tento rok 471x
poslední revize 13.07.2020
Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Bauhinia
Roste v Pakistánu a Indii v podobě středně velkého stromu. Borka je tmavěhnědá. Větve jsou v mládí mírně ochlupené. Listy jsou dlouhé 7,5 - 15cm, šířka je mírně větší, báze srdčitá nebo uťatá, žilnatinu tvoří 9 - 11 žilek a řapíky jsou dlouhé 3,5 - 8,8cm. Květenstvím je vrcholová lata, listeny jsou čárkovité, dlouhé 2,5mm, vlastní květy jsou bílé, mají 1,5 - 2cm stopku, kalich je dlouhý 5 - 7,5mm a korunní lístky jsou obvejčité, bílé, 3 horní narůžovofialověle skvrnité, vně ochlupené a dlouhé 1 - 1,5cm. Plodem je lusk délky 10 - 17,5cm, šířky 3 - 3,8cm a obsahuje 6 - 8 tmavěhnědých semen.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: B. adansoniana, B. amblyophylla, B. americana, B. aurita, B. caribaea, B. confusa, B. divaricata, B. divaricata var. angustiloba, B. furcata, B. goldmanii, B. lamarckiana, B. latifolia, B. mexicana, B. peninsularis, B. porrecta, B. racemifera, B. retusa, B. schlechtendaliana, B. versicolor, Casparea amblyophylla, Casparea aurita, Casparea confusa, Casparea divaricata, Casparea furcata, Casparea latifolia, Casparea mexicana, Casparea peninsularis, Casparea porrecta, Casparea schlechtendaliana, Casparea versicolor, Casparia aurita, Casparia divaricata, Casparia furcata, Casparia latifolia, Casparia oaxacana, Casparia schlechtendaliana, Mandarus divaricata
Byla pojmenována po bratřích Bauhiniových - švýcarsko-francouzských botanicích. Rostou ve Vietnamu, severní Indii, jihovýchodní Číně, dále pak na Hawaii, při pobřeží Kalifornie, v Texasu, Louisianě, na Floridě a v tropické Africe v podobě stálezelené nebo v době sucha opadavého keře nebo popínavky. Dorůstají výšky 6 - 12m a rozkládá se do šířky 3 - 6m. Listy vyrůstají střídavě, jsou dvojlaločnaté dělené u báze a konce, obvykle velikosti 10 - 15cm. Květy mají 5 okvětních lístků a celková velikost se pohybuje v rozmezí 7,5 - 12,5cm. Barva může být růžová, fialová, oranžová, červená nebo žlutá. Svým tvarem se podobají květům orchidejí. Plodem je lusk.
Vyhovuje ji teplo, plné slunce a lehká drobě propustná půda bohatá na živiny.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
literatura: