karta rostliny zobrazena tento rok 580x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Crepis
Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky 10 - 50cm. Lodyha je ochlupená. Listy jsou ochlupené, kracovitě peřenoklané až 2x peřenosečné. Kvete žlutými květy v úborech (před rozkvětem zpravidla převislé) seskupených do lat na 2 - 7cm stopce, zákrov je zvonkovitý, dlouhý 0,9 - 1,3cm a široký 7 - 9mm. Plodem je nažka, vnější jsou dlouhé 6 - 9mm, mají 12 žeber s krátkým zobákem, vnitřní jsou dlouhé 1 - 1,6cm, mají 20 žeber, dlouhý slabý zobánek a chmýr má délku 4,5 - 7mm. Při mnutí vydává nepříjemný zápach. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu okraje cest, náspy, atp.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Anisoderis foetida, Arnoseris foetida, Barkhausia candollei, Barkhausia divaricata, Barkhausia echioides, Barkhausia foetida, Barkhausia glanduligera, Barkhausia graveolens, Barkhausia hirta, Barkhausia pinguis, Barkhausia prostrata, Barkhausia rodigioides, Barkhausia schimperi, Barkhausia triangularis, Barkhausia zacinthia, Berinia foetida, Chondrilla decandollei, C. amygdalina, C. fallax, C. foetens, C. foetida subsp. maritima, C. foetida subsp. radicata, C. foetida subsp. zacinthia, C. glanduligera, C. gracilis, C. graveolens, C. insularis, C. interrupta, C. kotschyana, C. radiata, C. radicata, C. rodigioides, C. schimperi, C. thracia, C. zacinthia, Hieraciodes schimperi
Najdou se zde jednoletky i trvalky. Pochází ze severní polokoule a tropické Afriky. Lodyha je v horní části větvená. Kvete žlutými květy podobnými Smetánce. Plodem je semeník se semeny v nažkách s bílým chmýrem.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: