karta rostliny zobrazena tento rok 1179x
poslední revize 07.03.2021
Bylinky : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Barbarea
Pochází z Evropy, severní Afriky a Asie. Patří mezi dvouletky nebo krátkověké trvalky. Dorůstá výšky 0,25 - 0,6 (i 1,3)m. Lodyha je přímá, větvená až v horní části. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou tmavězelené, eliptické až vejčité a zvlněné. Kvete žlutými květy velikosti 7 - 9mm v terminálním hroznovitém květenství. Plodem je 4hranná šešule o délce 1 - 2 (i 3)cm obsahující dlouze vejčitá síťkovaná semena délky 1mm. Chutí připomíná řeřichu a může se využít jako náhrada špenátu. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji vlhká místa a půdy spíše kyselé bohaté na živiny. Dále také náspy a rumiště se štěrkem, pískem anebo hlinité půdy. Je mrazuvzdorná do -28°C.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 6 - 10
Synonyma: Arabis barbarea, B. abortiva, B. altaica, B. arcuata, B. arcuata f. brachycarpa, B. arcuata f. pubescens, B. arcuata var. pubescens, B. augustana, B. balcana, B. barbarea, B. barbarea subsp. brachycarpa, B. barbarea var. longisiliquosa, B. hirsuta, B. iberica, B. kayseri, B. lepuznica, B. linnaei, B. lyrata, B. macrophylla, B. pyrenaica, B. rivularis, B. rupestris, B. sicula, B. stricta, B. sylvestris, B. taurica, B. vicina, B. vulgaris f. hirsuta, B. vulgaris f. plena, B. vulgaris subsp. arcuata, B. vulgaris var. arcuata, B. vulgaris var. brachycarpa, B. vulgaris var. gracilis, B. vulgaris var. hirsuta, B. vulgaris var. longisiliquosa, B. vulgaris var. macrophylla, B. vulgaris var. sylvestris, B. vulgaris var. taurica, Campe barbarea, Campe barbarea var. hirsuta, Campe rivularis, Campe vulgaris, Cheiranthus ibericus, Cheiranthus laevigatus, Crucifera arcuata, Crucifera barbaraea, Eruca barbarea, Erysimum arcuatum, Erysimum barbarea, Erysimum lucidum, Erysimum lyratum, Erysimum lyrifolium, Sisymbrium barbarea
Roste v teplejších částech severní polokoule, největší druhová rozmanitost je v jižní Evropě a jihozápadní Asii. Patří mezi dvouletky nebo trvalky. Jedná se poměrně o statné rostliny. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou tmavězelené, jsou prakticky lesklé, hluboce lyrovitě peřenodílné s velkým koncovým úkrojkem, lodyžní jsou přisedlé a objímají ji střelovitými oušky. Kvete oranžovými až žlutými (ne světležlutými) květy se 4mi korunními lístky na v horní části větvené lodyze. Plodem je šešule. Nejznámějším druhem je B. vulgaris.
Vyhovují ji vlhké půdy, plné slunce anebo polostín.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.
Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: