karta rostliny zobrazena tento rok 219x
poslední revize 24.02.2020
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Carthamus
Roste ve středozemí (především v severní části) až střední Asii. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky 0,1 - 0,6 (i 2)m. Lodyhy jsou pavučinatě ochlupené. Listy jsou hluboce laločnaté, peřenoklané až peřenosečné, ostnité a žláznatě tečkované. Kvete žlutými květy v úborech. Plodem je 4 - 5mm dlouhá 4hranná hnědá nažka zpravidla se štětinovitým chmýrem délky 1 - 1,3cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu suché louky.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Anactis pilosa, Atractylis fusus-agrestis, Atractylis lanata, Atractylis leucocephala, Atractylis lutea, Atractylis pilosa, Calcitrapa lanuginosa, Carduncellus lanatus, Carduus attractylis, C. albus, C. elatus, C. exsuccus, C. lanatus var. abyssinicus, C. lanatus var. algeriensis, C. lanatus var. divaricatus, C. lanatus var. longifolius, C. macedonicus, C. tauricus, C. turbinatus, Centaurea lanata, Kentrophyllum elatum, Kentrophyllum lanatum, Kentrophyllum lanatum var. abyssinicum, Kentrophyllum tauricum, Kentrophyllum turbinatum
Pochází ze středozemí a v západní Asii jako jednoletka nebo trvalka podobná bodláku. Stonek je vzpřímený. Listy jsou zubatě ostnité, tuhé, peřenolaločné až peřenodílné. Kvete zpravidla žlutými, méně častěji červenými květy v úboru obsahujícími barvivo. Plodem je nažka. Nejznámnějším druhem je C. tinctorius.
Vyhovuje ji plné slunce. Na půdu nemá specifické nároky.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: