karta rostliny zobrazena tento rok 603x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Eurybia
Rose v USA a Kanadě a zavlečena byla do severní Evropy. Dorůstá výšky 0,3 - 1,2m. Stonek je větvený. Listy jsou srdčité a velké, zpravidla širší než 10cm. Kvete v úboru o průměru 3 - 4cm, okvětní lístky jsou růžovofialové (i béžové), střed je žlutohnědý a stopka je žláznatá.
Dobře snáší sucho.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Aster ambiguus, Aster ianthinus, Aster jussiei, Aster latifolius, Aster macrophyllus, Aster macrophyllus f. eglandulosus, Aster macrophyllus var. albiflorus, Aster macrophyllus var. apricensis, Aster macrophyllus var. biformis, Aster macrophyllus var. coeruleus, Aster macrophyllus var. excelsior, Aster macrophyllus var. ianthinus, Aster macrophyllus var. pinguifolius, Aster macrophyllus var. sejunctus, Aster macrophyllus var. velutinus, Aster multiformis, Aster nobilis, Aster polyphyllus, Aster riciniatus, Aster roscidus, Aster roscidus var. variifolius, Aster subcymosus, Aster violaris, Biotia latifolia, Biotia macrophylla, E. jussiei
Roste v Severní Americe jako trvalka. Dorůstá výšky 0,1 - 1,2m. Květenstvím je úbor. Plodem je nažka.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: